METROPOL
METROPOL

19 Kasım 2021

Bitkilerin Mucizevi Dünyasından İlhamla

ayça ceylan
Ayça Ceylan, Manifest of MyInnerFlora

Performans sanatçısı Ayça Ceylan’ın *#MyInnerFlora (manifest) performans belgesi 30 Kasım-4 Aralık 2021 tarihleri arasında Performance Alive ve Satellite Art Show işbirliğiyle Miami Art Week’te yer alacak. Canlı performansların ve performans videolarının sergileneceği etkinliğin küratörülüğünü Quinn Dukes (Performance is Alive) ve Satellite Art Show’un kurucusu Brian Andrew Whiteley üstlenecek.

*#MyInnerFlora (manifest); bitkilerin dili ile iç dünyamız arasındaki ilişkiyi ele alan, uzun soluklu, araştırmaya dayalı, mekana özgü bir performans sanatı serisi. Karşılaştırmalı mitoloji, herbalizm, bitki sembolizmi, hareket araştırmalarını performans sanatı ile bir araya getiren *#MyInnerFlora serileri, iklim krizinin yıkıcı etkilerini her gün daha da yoğun bir şekilde deneyimlerken insanlığı sürdürülebilir bir gelecek için yavaş yaşama davet ediyor. 

Sanatçı Ayça Ceylan, “Bir performans sanatçısı olarak, bitkiler dünyasının mucizevi katmanlarının insanlığa sadeleşme, sürdürülebilirlik ve yaratıcılık konusunda ilham verdiğini düşünüyorum. İklim krizinin yıkıcı etkilerini her gün yaşarken, diğer türlere saygı duymanın anahtarının doğayla senkronize olma haliyle gerçekleşebileceğini bir kez daha hatırlamak gerek.” açıklamasıyla çalışmasını anlatıyor.

Balıkçılın Dansı’ndan İlhamla

Ayça Ceylan, Japonya’da katıldığı konuk sanatçı programı Do a Front çerçevesinde The key that opens the gate of invisible library (egret) başlıklı bir sergi açmış ve Yamaguchi kentinde gerçekleşen programda yer almıştı. Sagi no Mai (büyük ak balıkçılın dansı) ritüelinden ilhamı alan ve bunu güncel sanatta Thinking like Dancing temasıyla birleştiren konuk sanatçı programında Ceylan, The key that opens to the gate of invisible library (egret) isimli mekâna özgü performatif bir yerleştirme üretmişti. 

Japonya Hükümeti Kültürel İlişkiler Ajansı tarafından desteklenen Do a Front adlı program 2012 yılından beri her yıl farklı belirlediği ir başlık altında açık çağrı sonucu biri Japon olmak üzere iki konuk sanatçıyı ağırlarken; Ceylan da program çerçevesindeki eser üretimini İstanbul ve Göbeklitepe’de gerçekleştirmişti.

 

 

ETİKETLER: AYÇA CEYLAN , *#MYINNERFLORA