METROPOL
METROPOL

07 Ekim 2021

212 Photography Istanbul: Şehrin 7 Köşesinde

YAZI: VOGUE TÜRKİYE

212 Photography Istanbul

Türkiye’nin önde gelen fotoğraf etkinliklerinden 212 Photography Istanbul kapılarını açıyor. 11 Ekim tarihine kadar sürecek festival, 35 sanatçı, 15 farklı sergi konsepti, 13 söyleşi, 5 atölye çalışması, 6 konser/performans, 18 film gösterimi ile karşımızda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş. iş birliğinde düzenlenen 212 Photography Istanbul’un 4. edisyonunda sergi programına paralel olarak ziyaretçilerine atölye çalışmaları, söyleşiler, sanatçı buluşmaları, film gösterimleri, performans/dans gösterileri, pop-up konserler, portfolyo değerlendirmeleri ve fotoğraf yarışması dahil olmak üzere bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı etkinlik programını sunmaya hazırlanıyor. 

212 Photography Istanbul’un ana mekânı olan Yapı Kredi bomontiada’da Thomas Albdorf, Diana Artus, Helena Blomqvist, Scarlett Hooft Graafland, JeeYoung Lee, Rosa Muñoz, Esra Özdoğan, MODI katkılarıyla gerçekleşen Uzaktaki/Yakındaki sergisi ziyaret edilebilir. 

212 Photography Istanbul, İstanbul’un tarihi mekânlarında benzersiz bir sanat deneyiminin yanı sıra festival takipçilerine alternatif bir keşif rotası sunuyor. Sergi programı kapsamında, Levon Biss ve Jonas Bendiksen Zülfaris Karaköy’de, Christian Tagliavini ve NOWNESS seçkisi Yeldeğirmeni Sanat’ta ve Tim Flach ve Hasan Deniz’in eserleri Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda görülebilir. 

Olimpiyat Oyunlarına ithafen hazırlanan, bu alanda isim yapmış önemli fotoğrafçıların yer aldığı, olimpiyat oyunlarının perde arkasını yansıtan sergide ise, David Burnett, Chris Mcgrath ve Mine Kasapoğlu’nun objektiflerine yansımış çok özel kareler Müze Gazhane’de görülebilir. 

212 Photography Istanbul bu yıl ayrıca MUBI Türkiye ile festivale özel bir film seçkisi sunuyor. 212 Photography Istanbul özel seçkisinde aralarında Agnès Varda, Barış Azman, Carl Olsson, Ely Dagher, Heinz Emigholz, Jalil Lespert, Jonas Mekas, Joris Ivens, Juliano Ribeiro Salgado, Karim Aïnouz, Man Ray, Pere Portabella ve Wim Wenders’in yer aldığı ünlü yönetmenlerin toplam 12 eseri MUBI platformundan ücretsiz izlenebilecek.

212 Photography Istanbul

212 Photography Istanbul/ Helena Blomqvist

Ayrıca festival bu yıl bir ilki gerçekleştirerek yeni medyayı ilk kez etkinlik programına ekliyor. Dünyanın farklı coğrafyalarından yetenekli sanatçıların eserlerine yer veren video içerik platformu NOWNESS ile iş birliğiyle özel bir video seçkisi sunuyor. Platformun küratöryel uzmanlığı doğrultusunda hazırlanan sanat, tasarım, moda, müzik ve daha pek çok alanda ilham kaynağı olan videolar 212 Photography Istanbul kapsamında İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

Festival etkinlik programı kapsamında önceki edisyonlarda olduğu gibi bu yıl da Jotun’un desteğiyle gerçekleşecek mimari ve fotoğraf konulu iki söyleşi ve bir atölye yer alıyor. Söyleşilerin ilkinde Hasan Çalışlar ve Metin Çavuş, sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman'ın Erzincan’daki çiftliği olan Mehmet Ali Bey Palangası'nı belgelemeyi konuşacaklar. Çevrimiçi olarak takipçilerle buluşacak olan ikinci söyleşide ise mimari fotoğraf alanı ve yapılı çevrenin fotoğraf ile aktarılması konuşulacak ve Yerçekimi ekibinden Ömer Kapınak, Orhan Kolukısa ve Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden Doç. Dr. Burak Altınışık bir araya gelecek.

Atölye çalışması kapsamında ise İstanbul’un kültür-sanat hayatına katılan Müze Gazhane’nin hikâyesi ve fotoğraflanması yer alıyor. Katılımcılar, Müze Gazhane’nin hikâyesini İTÜ Mimarlık öğretim üyesi Gülsün Tanyeli ve Müze Gazhane’nin oluşum sürecinin başında olan Özgür Boran’dan dinleme şansını yakalayacak. Devamında ise Tomas Hetmanek ile mekânın fotoğraflandığı atölye gerçekleşecek. 

212 Photography Istanbul, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla 1-11 Ekim tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevler A 37-39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat, Müze Gazhane ve Kalyon Kültür dahil olmak üzere yedi mekânda ücretsiz ziyaret edilebilir. 

Festival ve etkinlik programı ile ilgili duyurular için 212photographyistanbul.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

ETİKETLER: 212 PHOTOGRAPHY ISTANBUL