13 Kasım 2020

Sağlığınız Akıllı Saat İle Kontrol Altında

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Son zamanlarda çok daha fazla kişiden duyduğumuz şeker hastalığı, pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi ya da ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu ortaya çıkarken, hareketsizlik, kalitesiz uyku düzeni ve hazır gıda tüketimi de hastalığın gidişatı konusunda önemli bir rol oynuyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde sağlıklı bir yaşamın önemli olduğuna dikkat çeken Apple, farklı uygulamalarıyla da destek veriyor.

mySugr uygulaması

Bir diyabet takipçisi olan mySugr, kan şekerini kontrol etmeye, karbonhidrat ve insülin düzeyini izlemeye yardımcı oluyor.

Apple Watch ile hareketli yaşam

Gün içinde yapılan 30 dakikalık tempolu bir aktivite, diyabet ve istenmeyen kilo riskini azaltmaya destek olurken, Apple Watch merdiven çıkmaktan evi temizlemeye kadar her türlü hareket esnasında yakılan kalori miktarını takip ediyor. Ayrıca duruş hedefine ulaşmak gün boyunca kullanıcıları ayağa kalkmaya teşvik ediyor.

Uyku kalitesinin önemi

Beslenme ve sporun yanında sağlıklı bir yaşam biçimi oturtabilmek için düzenli ve kaliteli uyku da şart. Apple iOS 14 ile daha da gelişen Sağlık uygulaması, uyku düzeni için gerekli olan tüm araçları sunuyor. Apple Watch’taki Uyku uygulaması ile de uyku hedefine ulaşmak ve yatma zamanlarını planlamak mümkün.

Bütün veriler kontrol altında

Söz konusu sağlık takibi olduğunda pek çok şeyi gözlem altına almak ve değişiklikleri planlamak şart. Apple ise hem iPhone hem de Apple Watch’tan sağlık verilerini toplayarak ilerleme durumunuzu tek bir yerde kolayca görebilmenizi sağlıyor. Sağlık uygulaması bu sistemi rahatça takip etmeniz için tasarlanırken,  yeni güncellenen Ara ve Göz At sekmelerini kullanarak kan şekeri, kilo, kalp atış hızı, işitme sağlığı ve menstrüel döngü gibi bilgilere de anında ulaşılabiliyor.

Apple

ETİKETLER: APPLE , APPLE WATCH , DİYABET , SAĞLIK