METROPOL
METROPOL

26 Mart 2021

Justin Bieber’dan Yeni Albümü Justice Hakkında Detaylar

YAZI: HATTIE COLLINS

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Justin Bieber

Justin Bieber’in beşinci albümü Changes’in yayınlanmasının üzerinden bir yıl, dört hafta ve iki gün geçti. Bu süre zarfında dünya, Covid-19 salgını, giderek kötüleşen iklim krizi, devam eden ırksal adaletsizlik, cinsiyet ayrımcılığı ve ne yazık ki çok daha fazlasını yaşadı. Dürüst olalım ki gezegen olarak oldukça zor zamanlar geçirdik. Bu, Kanadalı şarkıcının bugün yeni albümü Justice'in Zoom playback'inde “dünya ile rezonansa girme” ihtiyacından bahsettiği için son derece farkında olduğu bir durum.

Bieber, Los Angeles'ta menajerleri Scooter Braun ve Allison Kaye'nin de katıldığı Zoom görüşmesi üzerinden gazetecilere yaptığı açıklamada, “Umarım herkes iyidir. Dünya için çılgın bir dönem ve çok fazla belirsizlik var.” diyerek söze başladı. "Bu albümü yapmaktaki amacım dinleyiciye rahatlık sağlamaktı. Birçok insanın izole şekilde yaşadığını biliyorum, ancak müzik gerçekten insanları bir araya getirmek için bir çıkış noktası." sözleriyle de devam etti. İşte Bieber, yeni albümü Justice'ın 16 parçasını Vogue için çaldığında yaşananlar…

Görünüşü mistik bir arka plana sahip "gündelik şıktı"

İnkar edilemeyecek kadar yakışıklı olan Bieber görüşme sırasında sweatshirt ve şapka giyiyordu. İlk önce kırmızı bir "Drew" bere vardı ve daha sonra yeşil ve sarı bir versiyonuyla değiştirdi. Arada iPad’in kamerasıyla saçını düzeltti. Görülebilen tek mücevheri ise sol kulağındaki küçük gümüş haçtı.

Albümün ismi Justice, birkaç anlam içeriyor

Aramaya katıldığımız için bize teşekkür ettikten sonra Bieber, son albümünün adını nasıl ve neden Justice olarak belirlediğini açıkladı. "Adalet adını verdim çünkü bu dünyada çok fazla adaletsizlik var. Benim ismim de aslında adalet anlamına geliyor. Bu dönemde insanlara ilham veren ve onları yükseltebilecek müzikler yapabildiğim için gerçekten onur duyuyorum.” diyerek albümün ilk parçası olan, Dr Martin Luther King Jr. konuşmasının kısa bir örneğiyle başlayan ve Skrillex'in yapımcılığını üstlendiği 2 Much şarkısını tanıttı. Piyano eşliğindeki parça, eşi Hailey'ye de içten bir adanmışlık barındırıyor. “Ben umutsuz bir romantiğim. Bu, karımı ne kadar sevdiğimden bahsettiğim şarkılardan biri.”

Albümde dünyanın dört bir yanından eski ve yeni birçok işbirliği var

Burna Boy, Skrillex’in yapımcılığını üstlendiği Loved By You'da Nijerya'yı temsil ediyor. "Şu anda en sevdiğim tarz bu. Afrika ritimlerini seviyorum, hareket etme isteği uyandırıyor ve insanların hareket etmesini sağlıyor." Kingston, Jamaika doğumlu Beam ise Love You Different'a farklı bir tını getiriyor. Soul şarkıcıları Daniel Caesar ve Giveon, Peaches isimli parça için bir araya gelirken, 17 yaşındaki Avustralyalı rapçi ve şarkıcı The Kid LAROI, Unstable için albüme dahil oluyor. Grammy Ödülü’ne aday Khalid, As I Am parçasında yer alıyor ve Chance The Rapper ise Holy ve Benny Blanco on Lonely'de…

Justin Bieber

Bazı güçlü Phil Collins etkileri mevcut

Albümün ikinci parçası Deserve You, ortalarında In The Air Tonight dramatik davul müziği ile eski Genesis davulcusuna doğrudan bir selam veriyor. Justice'ın ilk üçte birlik bölümü 1980'lerin synth sesine sahip. Aslında, baştan sona çok sayıda pop ve disko hissi var. Die For You, Duran Duran ve Depeche Mode havasına sahipken, Somebody ise eskilere dönüş sunuyor.

Albüm doğrudan Black Lives Matter'a hitap ediyor

Floridalı şarkıcı ve rapçi Dominic Fike'ın yer aldığı Die For You, Dr Martin Luther King Jr'ın 5 Kasım 1967'de Atlanta'daki Ebenezer Baptist Kilisesi'nde verdiği bir vaazda yaptığı konuşmanın bir kısmıyla başlıyor. Bieber, "Bununla yapmak istediğim şey, Martin Luther King Jr’ın sesini bu jenerasyona aktarmaktı.” dedi. “Bu konuşma aslında amacı uğruna öleceğini hissettiği bir zamandı ve karşı çıktığı şey nihayetinde ırkçılık ve bölünmeydi. Sanırım mesajı, birçok insanın doğru olanı savunmaktan korkabileceğiydi ancak adalet için ayağa kalkmıyorsanız bu hayatta başka ne yapıyorsunuz? Bu kadar derine indiğim için üzgünüm ama bunlar yaşadığımız şeyler. Bu yüzden bu albümü yapmak istedim çünkü çok zamanında ve çok gerekli olduğunu düşünüyorum.”

Justice albümünde aynı zamanda kayıplar da tartışılıyor

Şarkı sözleri üzücü olabilir ancak Ghost'un sonikleri kesinlikle iyimser. Bieber, şarkının sevdiğin birini kaybetmekle ilgili olduğunu söylerken, “Sevdiklerimizi ve ilişkilerimizi de kaybettiğimiz gerçekten zor bir yıl olduğunu biliyorum.” diyerek devam ediyor.

Kendi ruh sağlığı da albüme yansıyor

Khalid'in yer aldığı As I Am'de Bieber, kendisiyle hesaplaşıyor ama pozitif bir bakış açısıyla. "Bu şarkıyı seviyorum çünkü gerçekten umut verici bir mesajı var." diyor. Esrarengiz bir atmosfer uyandıran Unstable, albümün en duygusal parçalarından biri. "Yaklaşık bir yıl öncesine kadar gerçekten çok kötü bir durumdaydım." diye itiraf ediyor. “Eşim ise her şeye rağmen benim için oradaydı. Yani bu parçanın mesajı da bu. Muhtemelen bu durumda olan birçok insan var. Hedef de her zaman budur aslında; insanlara dokunabilen şarkılar yapmak. "

ETİKETLER: JUSTİN BİEBER , JUSTİCE , MÜZİK