MODA
MODA

15 Aralık 2021

Zanaat Sanatına Övgü

bulgari,sergi

Bulgari'nin The Art of Craft – The Glamour of Italian Excellence sergisi 13 Aralık’ta Expo 2020 Dubai İtalya bölümünde açıldı. Bulgari'nin Miras Koleksiyonunun 60 tasarımı, İtalya’nın tarihi ve çağdaş ustalarının 21 elbisesiyle buluştu. "Güzellik İnsanları Birleştirir" temasıyla hazırlanan etkinlik, vizyonların uyumu, geleneklerin güçlü etkisi ve deneyselliğe açıklığıyla İtalya’nın güzellik algısını yansıtıyor.

Bu özel proje, İtalyan Kültür Bakanlığı'nın desteğini de alırken İtalya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Nicola Lener ve Expo 2020 Dubai‘nin İtalya Genel Delegesi Paolo Glisenti, açılış etkinliği için Bulgari Marka Küratörü Lucia Boscaini'ye katıldı.

bulgari,sergi

Üç katlı ve yüksekliği 8 metreyi geçen bir açık alanda sergilenen tasarımların hikayesi ise 1950'lerden 2000'lere kadar uzanıyor ve önde gelen moda yayınları, sanatsal ve lifestyle çekimlerini içeren görüntülerle zenginleşiyor. Sergiyi gezen ziyaretçiler alanın özenle hazırlanmış kronolojik atmosferiyle de geçmiş, şimdi ve gelecek arasında bir yolculuğa çıkıyor. Sergi ayrıca kusursuz işçilikten sıra dışı malzemelere, zamansız çizgilerden yenilikçi tasarımlara Made in Italy'yi benzersiz kılan ve evrensel alanda sevilmesine neden olan temel özellikleri sunuyor.

bulgari,sergi

Bulgari mücevherler için hazırlanan seçkideyse ünlü renk kombinasyonlarıyla kapşon kesim taşlar, göz alıcı geometrik şekiller ve cesur hacimler yer alıyor. Elbette ikonik Serpenti kreasyonları, altın sikkeler gibi geçmişin izlerini taşıyan yeniden yorumlanmış mücevherler ve markanın unutulmaz tasarımları da es geçilmedi. Ayrıca 50’ler ve 60’ların zamansız zarafeti tek renkli taşların kullanıldığı klasik beyaz altınlarla ve değerli taşların doğal taşlarla bir araya geldiği tasarımlarla yeniden hayat buluyor. 70’ler ve 80’lerin deneysel yaklaşımları ve gösterişli mücevherleri zamansız bir aksesuar olan broşlarla sergiye dahil olurken, zarif püsküllü kolyeler 90’lar dönemine atıfta bulunuyor. 2000’lerin yorumu ise özel günler için yerini rezerve eden taçlarda kendini gösteriyor.

bulgari,sergi

Mücevherlerin yanı sıra sergilenen haute couture giysiler, moda ve trendlere genel bir bakış sunarken Schubert, Sorelle Fontana ve Gattinoni'nin elbiseleri Dolce Vita'nın rüya gibi atmosferini çağrıştırıyor. Pucci ve Galitzine'in canlı renkleri 60'ların enerjisini geri getirirken, 70'lerin deneyselliği ise Renato Blasetra’nın canlı tonları ve Mila Schön'ün sanatı referans alan tasarım araştırmalarında yeniden hayat buluyor. 80’lerin optimist yaklaşımı Krizia'nın fütürist stili ve Moschino'nun eğlenceli vizyonuyla buluşurken, Giorgio Armani'nin lüks minimalizmi ve Fendi’nin eklektik yaklaşımı 90’ları geri getiriyor.

bulgari,sergi

Bunu Roberto Capucci'nin heykelsi çizgilerden oluşan haute couture yaklaşımı ve Gianfranco Ferré'nin materyal ve form arasında kurduğu olağanüstü denge takip ediyor. 2000'ler, Dolce & Gabbana'nın Akdeniz cazibesi, Valentino'nun sofistike yaklaşımı, Giambattista Valli'nin görkemli hacimleri ve Antonio Marras'ın rafine folklorik referansları ile bir araya geliyor. Son on yıl ise Fausto Puglisi, Stella Jean, Vivetta ve Marco De Vincenzo'nun tasarımları aracılığıyla inovasyon ve geleneğin bir karışımını ortaya koyuyor.

Bulgari Marka Küratörü Lucia Boscaini ise bu özel sergi için şu yorumda bulundu; "Modanın yaşadığı değişim yolculuğu mücevherlerin evrimiyle uyum içinde hareket ediyor. Ziyaretçiler The Art of Craft başlığı altında hazırlanan bu sergiyle 1950'lerden günümüze hacimlerin, şekillerin ve usta el işçiliğinin aktarımıyla tasarım zevkimizin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirler."

İngilizce ve Arapça tanıtılan sergi 120 sayfadan oluşan bir kitapla hikayesini kalıcılaştırırken, 8 Ocak 2022 tarihine kadar misafirlerini ağırlamaya devam edecek.

ETİKETLER: BULGARİ , SERGİ