MODA
MODA

31 Mart 2021

Röportaj: Mücevher Işıltısı Piercing Tasarımlarına Dahil Oldu

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

Kısmet by Milka

Sokak stilini kendi DNA’sıyla harmanlayan ve bunu çok başarılı şekilde yansıtan bir marka Kısmet by Milka. Piercing tasarımlarını kendi dünyasına davet edişi de bunun bir parçası. Kendi imzasını taşıyan piercing’lerle en doğru ve güvenilir deneyimin yaşanabilmesini sağlarken, alışılmış kalıpların ve stillerin dışına çıkmaya da destek veriyor bir noktada. Peki bu süreç nasıl ilerledi ve Kısmet by Milka’nın piercing yorumlaması nasıl diye soracak olursanız, cevaplar markanın kurucusu Milka Karaağaçlı’yla yaptığımız röportajda gizli.

 Kısmet by Milka

Kısmet by Milka'nın kurucusu Milka Karaağaçlı

Uzun yıllardır tasarımlarınızla iddialı olmayı başarıyorsunuz. Peki markanızın bünyesine piercing’leri de dahil etme fikri nasıl ortaya çıktı?

Ear styling hep gündemimizdeydi, hatta ana odak noktamızdı diyebilirim. Zaten geniş olan küpe kategorimizi ear cuff’larla 2014’te daha da genişlettik. Ardından fine jewelry piercing konusunda global bir trendsetter olduk. Bu gerçekten çok heyecan verici bir adım oldu bizim için. Türkiye’de ve dünyada piercing dendiğinde akla hep dövme stüdyolarındaki servis ve standart küpeler gelirdi. Piercing konusunu biz de bu yüzden servisiyle ele alarak, üstüne tasarım ve mücevher anlayışımızı da katarak bambaşka bir boyuta taşıdık. Klasik güzellik algılarının yıkıldığı bu dönemde farklı tasarımlarla alışılmış çizginin dışına çıkmak ve takı alanında fark yaratmak bizim için çok önemliydi; piercing kategorisini bu düşünce ile şekillendirdik.

Türkiye’de piercing üzerine yoğunlaşmış henüz pek marka yok. Mücevherle bir araya getirme aşamasında ise sizi en çok heyecanlandıran şey ne oldu?

Bundan 10 sene önce de fine jewelry kategorisini günlük sokak stiline uyarlayıp, Türkiye’de öncü olmuş ve bu alanı yaratmış bir marka olarak yine bir başka alanda öncü olmak bizi çok gururlandırıyor. Üstelik bu alanda Türkiye’de değil, dünyada da tek markayız. Bizim gibi fine jewelry kategorisinde tasarım yapıp, aynı zamanda böyle geniş bir piercing koleksiyonuna sahip, mağazalarında delim hizmeti de veren başka bir marka yok. Kısmet by Milka olarak her zaman alanımızda fark yaratmaya, ilham kaynağı olmaya önem veriyoruz. Bu da bizim işimizdeki en büyük motivasyon kaynağımız. Dolayısıyla olmayanı var etme duygusu piercing sürecinde de çok büyük bir heyecandı. Üstelik ciddi bir AR-GE eforuyla, dünya standartlarında mükemmelleştirilmiş bir ürünü müşterilerimize sunmanın yanı sıra mağazalarımızdaki piercing stüdyolarında profesyonel piercing uzmanlarıyla sunduğumuz deneyim de paha biçilemez.

Piercing için tasarım sürecinizde nelerden ilham aldınız? Diğer koleksiyonlarınızın tamamlayıcısı olması önceliğiniz miydi?

Ekip olarak ilhamımızı hayatın kendisinden alıyoruz. Dinlediğimiz bir şarkı, izlediğimiz bir film, dünyada yaşanan olaylar, hayatımızda önemli bir yeri olan sanat eserleri ve sanatçılar, çocukluğumuza dair bir anı, yaşamın kendisi, kimi zaman düşlerimiz ve hayallerimiz tasarımlarımıza yön veriyor. Piercing’lerimizde de yine bu ilham kaynaklarımız yol göstericilerimiz oldu. Kısmet by Milka’da her koleksiyonun, her tasarımın bir hikayesi var; amacımız da bu hikayeleri tasarımlarımızla resmedebilmek. Elbette Kısmet by Milka’nın DNA’sında olan çoklu kullanıma uygun, bir arada doğru ahengi yaratan yaklaşımlar olmasını da çok önemsiyoruz.

Piercing’ler bulunduğu noktaya göre değişik şekillerde adlandırılıyorlar. Bu konuda küçük bir bilgilendirme yapabilir misiniz?

Çok doğru; henüz ülkemizde de çok bilinmiyor ama piercing'lerin yapıldığı her bir alanın teknik olarak bir ismi var. Biz bu konuda kurduğumuz piercing stüdyolarımızdaki profesyonel ve eğitimli piercing uzmanlarımızla bilgilendirmelerimizi yapıyoruz. Bu isimler aslında delinen bölgenin tıbbi olarak isimleri, bazıları Latince iken bazıları İngilizce olarak adlandırılıyor. Son birkaç senedir popüler olan Helix bölgesi kıkırdak bölgesinin adı iken, iç kıkırdak bölgesi Conch, yüze daha yakın küçük kıkırdak çıkıntı ise Tragus bölgesi olarak adlandırılıyor. Yine kulak memesinin ilk delimi İngilizce olarak Lobe iken, ikinci ve üçüncü delimler Upper Lobe olarak adlandırılıyor. En çok tercih edilen alanlar genelde bunlar. Ama tabii kulakta piercing yapılabilen çok fazla alan var ve hepsinin de isimleri birbirinden farklı. Kısmet by Milka piercing stüdyolarımızda piercing alanlara ücretsiz sunduğumuz piercing deneyimi sırasında biz de uzmanlarımızla önce kulakta ear styling yapıyor, kişinin kulak şekline ve teknik uygunluğuna göre piercing'in en güzel nerede duracağını belirleyerek bu deneyimi kusursuzlaştırmaya önem veriyoruz.

Kısmet by Milka 

 

Kısmet by Milka piercing’lerini klasik versiyonlardan farklı kılan nedir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekli. Ürünlerimiz Amerika’daki Association of Professional Piercers tarafından onaylı. Bu onay şu anlama geliyor; bizim piercing'lerimiz Amerika’da da delim sırasında kullanılabilen ürünler. Amerika’da bu alanda ciddi standartlar geliştirilmiş ve uygulanır durumda. Biz Kısmet by Milka tasarımlarını bu anlamda dünya standardında mükemmelleştirmiş durumdayız ki bu çok önemli bir konu. Teknik olarak ne özellikleri var derseniz, mesela bizim ürünlerimiz nikel içermiyor. Bu, alerji ihtimalini minimuma indirmek için çok önemli bir detay. İyileşme sürecini hızlandıran bir başka özellik de kapanma mekanizması… Standart küpeden çok farklı, arkası düz ve sabit, kulağınızı sıkıştırmayan vidalı bir kapanma mekanizması var. Bununla beraber dış yüzeyi mikro seviyede pürüzsüz. Bu da olası bir bakteri üremesi ihtimalini minimize ediyor. Teknik standartların yanı sıra tasarımlarımızla da ciddi fark yaratıyoruz tabii. 14 ayar Roslow Gold ve değerli taşları birleştirerek hazırladığımız piercing koleksiyonumuz ile her yaştan kadına ve erkeğe yüzlerce alternatif sunuyoruz. Özetle eğitimli piercing uzmanlarımız, mağazalarımızdaki piercing stüdyolarımız, tasarımlarımız ve nitelikli üretim Kısmet by Milka’yı bu konuda eşsiz kılıyor.

Tamamen sizin imzanızı taşıyan Roslow Gold renginin mix&match kullanımı üzerindeki etkisi piercing’lere nasıl yansıyor?

Dediğiniz gibi Roslow Gold bizim imza rengimiz. Her cilt tonuna uygun, farklı altın tonlarıyla bir araya geldiğinde uyumlu duran bir altın tonu yaratmak istedik. Hayatımızda birçok sınır var evet ama takı konusunda böyle bir sınır olmamalı diye düşünerek yarattığımız Roslow Gold, sıcak, şeftali tonuna yakın bir renk ve bu sayede her altın rengi ile rahatlıkla bir araya getirilebiliyor. Ten rengiyle de çok iyi uyum sağlıyor. Aşığım ben bu renge :) Ve evet mix & match kullanımı üzerine gerçekten de çok etkili geri dönüşler aldık Roslow Gold rengi sayesinde. Hem piercing’lerimizi farklı altın tonlarında küpelerle eşleştirdiğinizde harika duruyor, hem de kolye ve bilezik tercihlerinde altın tonu düşünmeden oluşturulan mix&match’lerle daha çarpıcı ve yaratıcı bir görünüm ortaya çıkıyor bence.

Sizce piercing’ler son yıllarda neden bu kadar popüler hale geldi?

Artık moda da, tüm dünya gibi yaşamla iç içe evrilmeye, bütünlük kazanmaya başladı. Sanat ve tasarım dünyası sokaktan, yaşamın kendisinden besleniyor. Dolayısıyla moda sektörü de sokaktan, gerçek hayattan aldıklarını yansıtıyor. Böyle bakınca piercing, her ne kadar tarihi çok eskiye dayanan bir aksesuar olsa da, son yıllarda sokak stilinin popülerliğinin artması ile birlikte yeniden trend haline geldi. Üstelik tasarımın git gide önem kazandığını düşünürsek, insanların kendi kulak tasarımlarını yapabilmeleri bu işi çok kişiselleştirilebilir kılıyor. Herkesin kulağı birbirinden o kadar farklı ki, herkesin ear styling için geniş bir oyun alanı var. Biz de bu trendi takip etmekten ziyade yaratan markalardan biri olarak, fine jewelry piercing koleksiyonumuzla insanlara kendilerini ifade etme, kendi kulak tasarımlarını yaratma imkanı sunuyoruz.

Son olarak sizin stüdyolarınızda da yapılan işlem sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?

Çok önemli bir konuya değindiniz. Uzmanlarımız işlem öncesinde ve ürün seçimi konusunda müşterilerimize yardımcı oluyorlar. Ardından işlem sırasında steril tıbbi ekipman ile hijyenik ve güvenilir bir servis sunuyorlar. Ama tabii işleri bu noktada bitmiyor. Bu adımlar ne kadar önemli ise, işlem sonrası bakım da o kadar önemli. Bu deneyimi sunduğumuz herkese işlem sonrası dikkat edilmesi gereken konular hakkında hazırladığımız yönlendirme kitapçığımızı veriyoruz. Uzmanımız tüm önemli noktaları anlatıyor. Duş, bakım spreyi gibi konularda yönlendirmeleri yapıyor ve iletişim bilgimizi de mutlaka paylaşıyor. 15 gün sonra da kontrole gelmeleri için randevu oluşturuyoruz. Hızlı iyileşme için en önemli noktalardan biri de tabii piercing yaptıran müşterilerimizin bu yönergelere uygun hareket etmeleri. Biz de bu sebeple iyileşme sürecinde müşterilerimizi takip ediyor ve süreci onlar için kolaylaştırıyoruz.

 

 

ETİKETLER: KISMET BY MİLKA , MİLKA KARAAĞAÇLI , PİERCİNG , MÜCEVHER