MODA
MODA

14 Ocak 2021

Röportaj: Melis Göral'ın Kimliğini Yansıtan Bir Showroom

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

Melis Göral

Mücevher denilince insanların aklında beliren klasikleşmiş resim, Melis Göral’ın ellerinde bir başkalaşım geçiriyor. Tasarımlarımda mücevhere ait klasik anlayışı modernize edip fonksiyonelleştirmeye gayret eden Göral, klasik Art-Deco tarzını günün her saatine uyum sağlayabilecek bir yorumla sunuyor. Sahip olduğu bu DNA’sını yeni showroom’una da yansıtan Melis Göral, bu yeni oluşum hazırlık sürecini ve detaylarını bizlerle paylaştı.

Bebek’teki yeni showroom’unuz için tebrikler öncelikle. Burada bir showroom açma fikri nasıl gelişti bundan bahsedebilir misiniz?

Son yıllarda kendime ait bir showroom, tasarımlarımı hayata geçireceğim bir çalışma atölyesi yaratma düşüncem vardı. Pandemi ile birlikte, AVM yerine misafirlerimizi daha güvenle ağırlayacağımız bir mekân fikri daha sıcak geldi ve şu anki lokasyona taşındık.

Pandemi sebebiyle yaşadığımız olağanüstü ve zor süreç, yeni koleksiyon ya da showroom ile ilgili planlamaları etkiledi mi?

Yeni showroom’u pandemi sürecinde tuttum. Markam için uzun dönemli bir yatırım olacağı için her şeyin içime sinmesi çok önemliydi. Doğru iş ortakları ile çalıştığınızda ve gerçekçi olduğunuzda, süreci de istediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. Pandemi sebebiyle açılışın biraz daha uzayacağını tahmin ediyordum, öyle de oldu. Ama bu dönemde günlük koşturmacadan daha uzak olduğum için yeni koleksiyon yaratma ve showroom’un mimari detaylarına odaklanmam için güzel bir fırsattı.

Showroom’un dekorasyonu, Melis Göral kimliğini nasıl bir yolla yansıtıyor?

Showroom’da aslında tamamen markanın çıkış hikayesi Art-Déco’yu hissettirmek üzerine bir kurgu planladım. Melis Goral Jewelry’de, özellikle Paris koleksiyonunda “ben bu tasarımı biliyorum” dedirtecek kadar yakın, ama daima modern ve bana has çizgileri olan parçalar tasarladım. Geçmişten ilham alırken başka bir benzerinin olmadığı, klasik çizgilerin modern ve netlikle buluştuğu tanıdık bir ortam yaratmayı hedefledim. Kullandığım tüm malzemelerin de mücevherlerimdeki gibi yeniden tasarlanmasını ama o dönem ruhuna atıfta bulunmasını istedim.

Mimarisiyle kendiniz mi ilgilendiniz yoksa çalıştığınız isimler var mı?

Mimari olarak Sanayi 313’ ün kurucusu Enis Karavil’le çalıştık. Tasarımı mimariye entegre ettiğimiz ve çalışırken çok keyif aldığımız bir proje oldu.

Melis Göral

Showroom’da özellikle yer vermek istediğiniz özellikler nelerdi?

Her şeyin benimle ruh bulması için tamamen yeni ürünler ve güzel enerjileri kendimle getirmek istedim. Aydınlık ve sadeliği lüks ile buluşturmam lazımdı, bu ince sportif ruha da hitap edecek zarif asaleti çok doğru yakaladık. Sergilemelerin Art-Déco hissini vermesini çok istiyordum, showroom’da tam göbeğe özel bir vitrin tasarladık. Bir de özel pırlanta odası olsun istiyordum, onu da yaptık. Ayrıca tasarımlarımı hayata geçirmek için kendi çalışma atölyemi oluşturdum.

En sevdiğiniz detaylar neler shoowroom’da?

Binanın kıvrımlı koridorunu çok beğeniyorum. Hiçbir detayın tasarımların önüne geçmemesine dikkat ederken, tavandaki kemer ve showroom’un ortasındaki mücevher vitrini net bir imza oldu. Ama her şeyden önce mekân çok güzel ışık alıyor, benim için güneşin uzun süre kaldığı bir mekân seçimi gerçekten olmazsa olmaz.

Yeni showroom, koleksiyon ve işbirlikleri kapsamında yenilikleri de temsil ediyor mu sizin için?

Yeni showroom’umuz sadece mücevher ve tasarımlarımı sergilediğim bir alandan daha fazlası aslında. İlerleyen zamanlarda workshoplar ve yeni iş birlikleri ile farklı projeler yapmayı planlıyorum. Hatta bu workshop’lar için showroom’un arka bölümünde Studyo adını verdiğimiz bir alanı buna ayırdık.

Her ne kadar yasaklar devam etse de, özel bir koleksiyon ya da dijital bir proje hazırlığınız var mı?

Yeni koleksiyonum VIBE’ı online olarak lanse ettik ve çok da güzel geri dönüşler aldık. Dijital dünya, dezavantajı keyifli bir şekilde avantaja çevirmenin yollarını gösteriyor bize. Bu da üretmek için motivasyonumu artırıyor. Ayrıca mevcuttaki koleksiyonlarımın eksik parçalarını tamamlıyorum, bazı tasarımlarımı askıya alıyorum ya da revize ediyorum. Deep Sea ve Deep Space koleksiyonlarına eklenen yeni parçalar da yeni yıl ruhunu çok güzel yansıtıyor.

 

ETİKETLER: MELİS GÖRAL , MÜCEVHER