12 Kasım 2016

Türk Modasının Yeni Jenerasyon Temsilcileri

FOTOĞRAF: DİNÇER DİNÇ

MODA EDİTÖRÜ: AYDAN SIVACI

RÖPORTAJ: ZEYNEP SEREN İLKAN

İstanbul Moda Akademisi öğrencileri arasından Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında gerçekleşen New Gen'de koleksiyonlarını sergilemeye layık görülen beş isim: Şebnem Günay, Merve Odabaşı, Kübra Ünlü, Lale İnceoğlu ve Merve Gülbudak. Kimi bir süredir bu havayı soluyor, kimi yavaş yavaş adım atıyor ama hepsi ortak bir tutkuyu paylaşıyor. İşte modanın yeni jenerasyon temsilcileri...

Şebnem Günay

1994 Belçika doğumlu Şebnem Günay için moda bulaşıcı bir tutku! Tekstille uğraşan ailesinin yoğun iş temposu nedeniyle küçüklüğünden beri sektöre aşina olduğunu söyleyen genç tasarımcı, Belçika’da tamamladığı İşletme lisansı sonrası tatil için geldiği İstanbul’da genlerindeki moda çekimine teslim olmuş. İstanbul Moda Akademisi’nde başladığı yaz programının ardından Moda Tasarımı Lisans-Lisanüstü ve İleri Düzey Kalıp eğitimleri alan Günay, iki yıldır New Gen kadrosunda.

Bu yıl Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında New Gen by İMA’nın bir parçası olarak sunduğu 2017 İlkbahar/Yaz koleksiyonu The Who’yu hazırlarken 1960-70’lerde Londra’da doğan Mods kültüründen esinlendiğini, underground, jazz, soul ve afropunk ruhunu sentezlediğini belirten tasarımcı genç, dinamik ve multikültürel bir koleksiyonla karşınızda.

Merve Odabaşı

Geçtiğimiz yılki Koza Genç Moda Tasarımcılar Yarışması’nın birincisi Merve Odabaşı, bu yıl New Gen by İMA'nın beş yetenekli isminden biriydi. Tasarımlarına etnik ve kültürel çizgiler eklemeye özen gösteren, koleksiyonlarıyla her defasında farklı bir zamana yolculuk vaat eden tasarımcının bu sezon radarında Anadolu Selçuklu döneminde ortaya çıkan ve günümüzde de önemli bir sanat dalı olarak kabul edilen ağaç oymacılığı vardı. Trice of Chisel (İskarpelanın İzi) ismini verdiği koleksiyonunda seçtiği renkler ve kullandığı materyallerle yine bu çıkış noktasına vurgu yapan tasarımcı, ağaç oyma sanatında kullanılan el aletinin oluşturduğu izleri ve çizgileri tasarımlarına yansıtan nakış detaylarla dikkat çekiyor.

Kübra Ünlü

Modayı kendini anlatmak için kullandığı bir ifade biçimi olarak tanımlayan Kübra Ünlü, New Gen by İMA defilesinde sunduğu erkek koleksiyonu Mapplethorpe’da bu defa kendini değil Patti Smith’in Çoluk Çocuk romanını deşifre ediyor. Patti Smith ve Robert Mapplethorpe üzerinden anlatılan hikayede Robert Mapplethorpe’un içinde yaşadığı hapsolmuşluk hissi fanus ve deri çiçekler, Smith ve Mapplethorpe’un karalamaları bol bir tişörtü süsleyen işlemeler ve Smith’in Mapplethorpe’un ölümünün ardından yazdığı şarkı, Wild Leaves, deri halatların üzerinde yazan kelimeler olarak koleksiyona hayat veriyor.

Ve defilenin ardından genç tasarımcıya master programı için burs teklifi getiren bu koleksiyon, ''Modayla yolumun ne zaman kesiştiğini hatırlamıyorum. Sanırım çocukluğumdan beri hep bu alana karşı meyilliydim.'' diyen Ünlü'nün daha yolunun sık sık modaya çıkacağının sinyallerini veriyor.

Lale İnceoğlu

Lale İnceoğlu'nun yedi yaşında Fashion Wheel oyuncağıyla başlayan, 13 yaşında ailesinden gizli Camden ve Kensington Market’tan arşınladığı ikinci el kıyafetlerle perçinlenen daha sonraysa katıldığı kısa süreli kurslar sonunda yazılmaya karar verdiği diploma programıyla profesyonelleşen moda serüveni bugünlerde en hareketli günlerini yaşıyor.

Geçtiğimiz ay MBFWI kapsamında sunduğu koleksiyonunu anlatırken hayatımın bir parçası dediği müzik festivallerinin onun için her zaman ilham verici olduğunu belirten Lale İnceoğlu, bu koleksiyonu hayata geçirirken İngilitere, Almanya ve Amerika’da katıldığı, çatısı sanat, deneyim ve paylaşım üzerine kurulu bu festivallerin ona verdiği mesaj ve yaşattığı duygulardan ilham almış. Şov tarzı giyinme kültürünü, urban sportswear tavrı ve teknik kumaşlarla harmanlayarak hem fütürist hem de retro parçalara imza atan tasarımcının sıradaki hamlelerini merak ediyoruz.

Merve Gülbudak

İstanbul Moda Haftası sırasında gerçekleşen New Gen by İMA defilesinde koleksiyonunu sergileyen tasarımcılardan biri de Merve Gülbudak’tı. Lost in Memory adını verdiği kadın ve erkek tasarımlarından oluşan karma koleksiyonuyla büyük takdir toplayan genç tasarımcının çıkış noktası 1918 yılında Amerika’da geçimini buz satarak sağlayan işçi kadınlar. Kumaş ve renk seçimlerinde referansının hep buz ve yansımaları olduğuna vurgu yapan Gülbudak, tasarımlarındaki çağdaş detaylarla dikkat çekiyor.

 

 

 

ETİKETLER: İSTANBUL MODA AKADEMİSİ , NEW GEN , ŞEBNEM GÜNAY , MERVE ODABAŞI , LALE İNCEOĞLU , MERVE GÜLBUDAK , KÜBRA ÜNLÜ