25 Ekim 2020

Roberto Cavalli Tasarımları Ona Emanet

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

"Ben Sicilyalıyım ve asla pes etmem."… Verdiği bir röportajda azmini bu şekilde ifade eden Fausto Puglisi, kendi ismini taşıyan markasının sahibi olsa da, sırada onu çok daha iddialı bir görev bekliyor. İtalyan ihtişamını benimseyen ve gösterişli yorumuyla tanınan Roberto Cavalli’nin yeni yaratıcı danışmanı olan Puglisi, çok uzun zamandır mevcut olan bir boşluğu da doldurmuş oluyor böylelikle. Peter Dundas, moda evinde geçirdiği on dokuz ayın ardından 2017'de görevinden ayrılırken, yerine Paul Surridge gelmiş, ancak o da iki yıldan daha az bir süre Roberto Cavalli için çalışmıştı. Yaklaşık bir senedir bu koltuk boş kalırken, koleksiyonlar yaratıcı bir ekip tarafından hayata geçiriliyordu. Fausto Puglisi’nin gelişi, tasarımdan tek bir kişinin sorumlu olmasını sağlarken, kendi vizyonuyla markaya da yeni bir yön vereceğinin göstergesi.

Fausto Puglisi

“Bu olağanüstü markanın mirasını devam ettirmekten ve her şeyden önce Roberto Cavalli’nin ihtişam ve incelik imajını desteklemeye devam etmekten onur ve gurur duyuyorum ”diyen Puglisi, Cavalli’nin tarihinde yeni bir sayfa yazmak için de sabırsızlandığını belirtiyor. Cavalli'nin sahip olduğu kökleri de es geçmeyerek kendi DNA'sını bu mirasa adapte edeceğini de söyleyen tasarımcı, moda evinin arşivinde Cavalli’nin on yıllık kariyerinden yirmi bine yakın parça olduğunu ve bunlar üzerinde çalışacağını da ekliyor sözlerine. Görevine 2021 Ocak itibariyle sunacağı ilk koleksiyonuyla başlayacak olan Fausto Puglisi’nin buraya gelene kadar ilmek ilmek edindiği bir kariyer hayatı var aslında.

Jennifer Lopez, Blake Lively, Emily Ratajkowski, Zendaya, Taylor Swift, Nicki Minaj, Kerry Washington ve Priyanka Chopra’nın da tercih ettiği Puglisi tasarımlarının ilk doğdu yer, Sicilya’nın Messina kenti… Büyükbabasının kıyafetlerini elle diken terziler ve İtalyan yıldızlarla renklenen yerel butikler, onun modaya olan ilgisini keşfetmesini sağlamış. Yeni ufukların peşinden koşan Puglisi, her ne kadar 1999'da Amerika'ya taşınsa da, adını gerçekten duyurması 2010’u buluyor. Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, Puglisi'yi genç, bilinmeyen uluslararası tasarımcıların yer aldığı Spiga 2 isimli projelerinin bir parçası olması için davet etmesiyle moda dünyasındaki gerçek çıkışını yapıyor tasarımcı. Zira bunun ardından kendi adını taşıyan markasını kuruyor, tasarımları neredeyse yok satmaya başlıyor ve Milano Moda Haftası’na dahil oluşuna da zemin hazırlıyor. 2012’de Emanuel Ungaro'nun kreatif direktörü olması, aynı sene Super Bowl’da Madonna ile sahne alan M.I.A ve Nicki Minaj’ın kostümlerine imzasını atması, kariyer grafiğinin hep yükselerek ilerlediğini gösteriyor aslında. Antik Roma heykellerinden Hollywood ihtişamına kadar geniş bir yelpazeye yayılan ilham kaynakları ise Puglisi’nin tasarım anlayışını ve parçalarındaki çekim gücünü anlatmaya yetiyor.

ETİKETLER: ROBERTO CAVALLİ , FAUSTO PUGLİSİ