29 Nisan 2022

Renk Patlaması: Jean-Charles de Castelbajac’tan Kapsül Koleksiyon

RÖPORTAJ: GAMZE KANTARCIOĞLU

Modayı sanatla bir araya getirme konusunda aynı tutkuyu paylaşan United Colors of Benetton ve Jean-Charles de Castelbajac’tan beklenen kapsül koleksiyon geldi.

benetton

Fransız tasarımcı Jean-Charles de Castelbajac, United Colors of Benetton’un kadın ve erkek koleksiyonlarının yeni artistik direktörü olduğundan bu yana takipçileri olarak yaptıklarını yakından takip ediyoruz. Karizmatik kişiliğine ve trendleri ön görebilme yeteneğine bayıldığımız Castelbajac’ın United Colors of Benetton için hazırladığı ilk kapsül koleksiyonun ürünleri mağazalarda tükenmeye başlamışken, tasarımcıya merak ettiklerimizi sorduk.

“Aşka Güveniyoruz”, Benetton için tasarladığınız ilk kapsül koleksiyon. Bu heyecan verici koleksiyonu sizden duymak isteriz. Neden ana tema olarak aşkı seçtiniz?

Ekoloji, savaş, virüs, yokluk gibi bizi tehlikeyle kaplayan distopik dünyamızda geriye bir his kalıyor; ümit ve aşk için savaşmak. Aşk her şeydir; bir sığınak, bir bağlayıcı, bir haykırış. Bu, hepimiz arasındaki nihai bağlantıdır.

benetton

Koleksiyonda trençkot, gömlek ve kazak gibi klasiklerin yeniden yorumlandığını görüyoruz. Bunun arkasındaki fikir neydi? Bu kıyafetleri yaratmadaki amacınız neydi?

Bu koleksiyon, mükemmel gardırobun temel öğeleri olan sweatshirt, kargo pantolonlar, parka, Fransız kabanı ve gömlekler gibi “büyük klasikler” dediğimiz ürün grubundan oluşuyor. Ben sadece onlara renkler, çizimler ve güçlü bir mesajla Castelbajac dokunuşu verdim. “Aşka güveniyoruz”, Benetton ve benim tasarımcı olarak el becerikliğim arasındaki uzun kreatif endüstriyel hikayemizin sonucudur.

Tasarım sürecine başlamadan önce hazırlamış olduğunuz moodboard’da nelerin yer aldığını öğrenmek istiyoruz. İlhamınızı tetikleyen ne oldu?

Hayatımda hiçbir zaman moodboard yapmadım, beynimin içindekileri saymazsak. Kreasyonumu duygusal ve içgüdüsel konsept etrafında inşa ettim. Bu genellikle aydınlanan bir ilhamın sonucu olur.

Kampanya aile teması üzerine odaklanıyor. Sizin için “aile” ne ifade ediyor?

Ailem hayatımın merkezidir. Meşe ağacının gökyüzüne uzanan dalları figürünü seviyorum. Bu, ailem için kullandığım bir metafor. Ama benim için her şeyden önemlisi “seçilmiş ailedir”: Yani arkadaşlarım veya sanatsal çevrem.

benetton

Moda, yaşam stili ve tasarım anlamında Benetton ile ortak neleriniz var? Paylaştığınız ortak tutkularınız var mı? Hangi ortak elementler bu koleksiyonda göze çarpıyor?

Her ikimiz de renklere ve dünyanın pozitif gelişimine katkı sağlamaya âşığız. Birlikte ekoloji ve sürdürebilirlik için endişe duyuyor; stil ve modanın insanlar ile dünyaya barış mesajı verirken uyum yaratmasında önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz.

İnsanların bu koleksiyonu giyerken nasıl hissetmelerini dilersiniz?

Umarım kıyafetlerini uzun süre tutarlar. Onları iyi bir arkadaş olmaları için yarattım: Sağlam, eğlenceli, önemseyen, sadık ve güzel.

benetton

benetton

ETİKETLER: BENETTON , JEAN-CHARLES DE CASTELBAJAC