22 Kasım 2021

İkonik Çantaların Tarihi

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Louis vuitton, the speedy

Fotoğraf: Bert Stern, Vogue, 1967 Kasım

Çantalar çok uzun yıllardan beri hayatımızda. Temel işlevi yanımızda taşımamız gerekenleri tek bir noktada toplamak olsa da bir arzu nesnesine dönüşmesi çok kısa zaman aldı. Stilleri tamamladığı kadar onu dönüştürme gücüne sahip olan çantalar, pek çok markanın da sembolü haline geldi. Hermés’in ardında uzun bir bekleme listesine sahip olduğu Birkin bunlardan yalnızca biri. Zamansız stil ikonlarından Lady Diana’ya sürekli eşlik eden bambu saplı Gucci çantasıysa artık onun adını taşıyan bir parçaya dönüştü. Tasarımcılar da görev aldıkları markaların mirasına sahip çıkarak ikonik çantaları defalarca yorumladı. Farklı renkler ve özel dokunuşlarla yeni nesillere de ulaşmayı başaran çantaların tarihinde kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.

Hermés - The Birkin

Louis vuitton, the speedy

İkonik çantalar listesinin başında olan Birkin, adını İngiliz şarkıcı Jane Birkin’den alıyor. Bu çantanın tasarım hikayesi çok farklı şekillerde anlatılsa da en çok bilinen versiyonu bir uçakta başlıyor. 1980 yıllarında Paris’ten Londra’ya giden uçuşta Jane Birkin’in yanına Hermés’in o zamanki genel müdürü Jean-Louis Dumas oturur. O sırada yaşanan yer değiştirme esnasında Birkin’in yanında taşıdığı hasır çantası dağılır ve ikili ikonik tasarımın adımlarını bu uçak sohbetinde atar.

 

Louis Vuitton - The Speedy

Louis vuitton, the speedy

Louis Vuitton’un seyahat ruhuna ithafen tasarladığı bu çanta 1930’lu yıllarda Express adını taşıyordu. Logolarla süslü ve vachetta derisinden hazırlanmış kulplarıyla hem esnek hem de dayanıklıydı. The Speedy’nin günlük şıklığa adım atmasının ardındaysa Audrey Hepburn vardı. Kendisi bu çantanın 5 cm daha küçültülmesini istedi. Çok geçmeden de Hepburn’un stiline eşlik etmeye başlayan The Speedy el çantaları arasındaki sarsılmaz yerini aldı.

 

Gucci - The Diana

Louis vuitton, the speedy

Gucci mirasının bir parçası olan bambu saplı çantalar, Diana’nın stilinde de önemli bir yere sahipti. Öyle ki Galler Prensesi günlük tarzından spor aktivitelerine her yere bu çantayla gitmeyi tercih ediyordu. 1 Temmuz 2021 yılında yaşasaydı 60’ıncı yaşını kutlayacak olan Lady Diana’ya bir övgü niteliğinde vazgeçemediği çantası Gucci tarafından yeniden tasarlandı. Canlı renkler ve neon detaylarla süslenmiş bu yeni klasik artık en sevilen sahibesiyle aynı adı taşıyor.

 

Fendi - Baguette

Louis vuitton, the speedy

Sex and the City’de Carrie Bradshaw’ın vazgeçilmez parçası The Baguette, dizinin yeni sezonunda da yoluna devam ediyor. 1997 yılında Venturini Fendi tarafından yaratılan bu çantanın günümüze kadar sayısız versiyonu üretildi. Klasik Zucca logosuysa zaman içinde sanatçı Sarah Coleman’ın dokunuşuyla FF Vertigo adlı dönen bir monograma dönüştü. Bu özel çanta Baguette, Baguette mini ve Baguette multi olmak üzere üç farklı modelden oluşuyor.

 

Dior - Lady Dior

Louis vuitton, the speedy

1995 yılında Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın eşi Bernadette Chirac, moda evinden Lady Diana’nın Paris ziyareti için özel bir çanta tasarlamasını ister. Zarif kodlarla tasarlanan bu ufak çanta güçlü duruşu ve güzelliğiyle Lady Diana’yı yansıtmayı başarmıştı. Christian Dior’un “Elbiselerimin binalar gibi inşa edilmesini istiyorum.” sözlerine de sadık kalan çanta, sağlamlığını da her zaman korudu. Lady Dior, ilham perisineyse Grand Palais’deki Cézanne sergisinde sunuldu.

 

 

 

 

 

ETİKETLER: ÇANTA , AKSESUAR , DİOR , FENDİ , HERMES , LOUİS VUİTTON , GUCCİ