30 Temmuz 2022

Bir Düğün Davetinde Giymemeniz Gereken Bazı Renkler Var

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Everett Collection

F:Everett Collection

Yaz mevsimi tatil, deniz, kum ve güneşin zamanları olarak bilinse de aslında tam anlamıyla düğünlerin de mevsimidir. Yaz mevsimi devam ederken sevdiklerimizin mutlu günlerine ortak olacağımız düğün davetleri de hala ajandamızda. Hazırlık aşamasında dolabınızı karıştırırken söz konusu bir düğün daveti olduğu zaman adı konmuş ya da konmamış bazı kurallar olduğunu unutmayın. Evet, akla gelen ilk kural olan, "aksi bir konsept belirlenmediyse davetliler asla beyaz giymemeli" gibi.

Buna ek olarak özellikle de bir düğünde giyinilmesi pek de hoş karşılanmayan başka renkler de var. Yasak demeyelim ancak, aşağıda sıraladığımız tonları tercih etmemenizi öneririz.

Beyaz

O büyük günde gelinin özenle seçtiği rengi tercih etmek elbette yanlış bir tercih, hatta açık konuşalım saygısızlık olarak kabul edilir. Eğer aksi belirtilmediyse, yani konsept olarak tüm davetlilerin beyaz giymesi gerekmiyorsa, beyaz, bir düğün davetinde giyilecek en son renktir. Aksi halde ufak çaplı krizlere neden olabileceğinizi ve etkinlikte dikkatleri üzerine çekmek isteyen kişi olarak hatırlanacağınızı söylememize gerek var mı? Bu arada bir not daha. Fildişinin beyaz olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Beyaza çok yakın ve düğün davetlisi için uygun bir renk değil.

Siyah

Her ne kadar klasik bir siyah elbise can kurtarıcı olsa da siyahın da pek hoş karşılanmayan bir renk olduğunu söyleyebiliriz. Neticede bir cenaze merasimine değil, aşkı ve yeni başlangıçları kutlamak için yapılan bir etkinliğe gidiyorsunuz. Yine de siyahtan vazgeçmem diyorsanız, parlak kumaşlar, katmanlı dokular ve renkli birkaç destekleyici unsurla elbisenizi canlandırmayı deneyebilirsiniz.

Açık bej tonları

Bej veya tonları da kullanılmaması gereken renkler listemizde yer alıyor. Çok cazip ve masum bir renk olduğunu biliyoruz ama bej de bu listede yer alan renklerden biri. Üstelik bazı gelinlerin bej tonlarını tercih ettiğini göz önünde bulundurursak, ilk renk beyaz için söylediğimiz her şey burada da geçerli. 

Neon

Son yılların favori görünümlerinin altında neon tonların yattığını biliyoruz ancak düğün davetleri, neon renkleri tercih etmek için doğru bir tercih değil. Aslında renk konusundaki kural çok basittir, kimse yeni evli çiftin üzerinde olması beklenen dikkatlerin odağında olmamalıdır. Ve tahmin edersiniz ki neon renkler giymek bu konuda pek de yardımcı olmayacaktır. Neon renkli elbiseleri after party'ye saklayabilirsiniz.

 

 

ETİKETLER: DÜĞÜN STİLİ