02 Mayıs 2015

Versace Kraliyeti’nin İmparatoru Donatella

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Fark yaratmak sonradan öğrenilebilen bir özellik değil. Bazı insanlar fark yaratarak doğuyorlar. Donatella Versace de fark yaratan kadınlardan. O her şeyden önce güçlü bir kadın. Donatella’nın gücü korkutmuyor, aksine saygı duydurtuyor. 19 yıldır İtalyan efsanesi Versace’nin başında. İtalyan geleneğine sahip çıkarak yıllardır köklü bir lüks anlayışını modern dokunuşlarla yeniden yorumluyor. Donatella için lüks tüketilebilen bir madde değil, onun sözlüğünde lüks bir tutku.

  

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Platin saçları, simsiyah rimeli ve mesafeli duruşunun ardında, içindeki kilitli kapıların arkasında sakladığı kırılgan bir kız çocuğu gizli. O kız çocuğunu dış dünyayla tanıştırmaktan yıllarca çekinmiş. Hiçbir hikaye dışarıdan göründüğü kadar kusursuz bir örgüye sahip değil. Donatella’nın yolculuğu 1955 yılında güney İtalya’da başlıyor. Terzi bir annenin, finansçı bir babanın en küçük kızı. Ailenin en küçüğü olmanın beraberinde getirdiği ayrıcalıkla bir prenses gibi yetiştirilmiş. Annesinin tasarım ve dikiş yeteneği sayesinde genç kızlığı Reggio Calabria’nın en güzel giyinen kızı ünvanıyla geçmiş. Genel tabloya baktığımızda, genç bir kızın özgüvenini kazanması için gereken her niteliğe sahip bir ortamda yetiştiğini söyleyebiliriz.

  

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Kumaşlarla bir öykü tasarlamanın büyüsü Versace’lerin annesinden geliyor. Bu tutkuyu çocuklarına aşılayan anne Versace, sadece oğlu Gianni’yi değil Donatella’yı da beslemiş. Versace’nin asıl mimarı Karl Lagerfeld’in de hayranlık duyduğu, 20. yüz yılın en yetenekli modacılarından Gianni Versace. 

Gianni Versace & Donatella Versace

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

Gianni’nin yeteneği elbette ki tartışılmaz fakat başarısının arkasındaki gizli kahramanın Donatella olduğu gerçeği pek bilinmiyor. Donatella bir reklam dehası. Stratejik hamleleri ve doğru zamanlama yeteneğiyle, markayı Madonna ve Elizabeth Hurley ile buluşturması akla ilk gelen Versace devrimlerinden.

15 Haziran 1997 Versace masalının acı gerçekle tanıştığı bir tarih. O gün Gianni Versace, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda Florida’da silahla öldürülür. Bu ani ölümle moda dünyası prensini, Donatella ise abisini kaybeder. Ayakta kalmayı, her şart ve koşulda devam etmeyi abisinin ölümünden sonra öğrenen Donatella, Versace İmparatorluğu’nun başına geçince acısını gizlemenin yöntemini üretmekte bulur.  Sihirli sözcüğün “yaratmak” olduğunu keşfetmeden önce uzun bir süre bocaladığını itiraf edebilecek kadar cesur bir kadın o. Duygularını tasarımlarına akıtmayı öğrenen tasarımcı, atölyesini bir “duygu sarayı” olarak tanımlıyor. Duygu sarayının en özlenen hissi abisi Gianni'ye duyduğu özlem. Atölyesinin her köşesinde Gianni’nin fotoğrafları asılı. Abisinin zamanında birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarıyla yollarını hiçbir zaman ayırmayan Donatella, Versace’nin köklerine sahip çıkmayı bugüne kadar asla ihmal etmemiş.

Versace atölyesindeki Gianni Vesrace fotoğrafları

 

 

Karl Lagerfeld çizimleriyle Gianni Versace

 

 

Versace’nin yarattığı kadının en temel mesajı korkusuzluğu. Kadın bedenini bir heykeltraş kadar estetik kullanan tasarımcı, vücüt hatlarını itinayla belirginleştiren, dişiliğin dozunu cesurca artıran tasarımlarıyla açık açık ‘Ben korkmuyorum!’ diyor.

 

ETİKETLER: İTALYA , VERSACE , KARL LAGERFELD , DONATELLA VERSACE , GİANNİ VERSACE