08 Mayıs 2017

Venedik Bienali'nde Yapmanız ve Yapmamanız Gereken 15 Hareket

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Paolo Baratta başkanlığında ve Christine Macel küratörlüğünde 13 Mayıs 2017’de gösterime açılıyor. Sergi 26 Kasım 2017 tarihine kadar açık kalacak. Bienalin bu yılki teması ‘Viva Arte Viva’ olarak belirlendi. Macel, ‘Sergi bu sene ilhamını hümanizmden aldı’ diyor. Bienal bugün dünyanın içinde bulunduğu krizlerin ortasında sanatın ve de sanatçının rolünü araştıracak. Bugün sanat nedir ve sanatçı kimdir? Aynı zamanda da bu sanatın kendisinin ve de pratiğinin kutlanması ve masaya yatırılması anlamına geliyor.

Sergi bu yıl 85 ulusal katılıma ev sahipliği yapıyor. Macel bienal tarihinde çığır açacak bir harekete de imza atıyor zira sergiye davet edilen 120 sanatçıdan 103’ü için bu ilk katılım. Swatch ana sponsorluğunda gerçekleşecek bienal, 10-13 Mayıs tarihlerinde ön gösterimini yapacak.

Ön gösterime çok az kala Venedik’te yapmanız ve yapmamanız gereken 15 hareketi sıralıyoruz. Venedik’te görüşmek üzere. A presto a Venezia!

Meraklısına not: Swatch ana sponsorluğunda gerçekleşecek, Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi'nin dikkat çeken anları için takipte kalın. 

ETİKETLER: VENEDİK BİENALİ