08 Mart 2019

Ustaya Saygı Duruşu: Ara Güler'in Aphrodisias Sergisi

YAZI: ZEYNEP GÜR

aphrodisias ara güler

Ara Güler'in genetik sanat mirasını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Ara Güler Müzesi'nin "Islık Çalan Adam"dan sonraki ikinci sergisinde, sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı'na ait kesitler sunuluyor. 

aphrodisias ara güler

Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescilli ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Geyre Köyü'ne, o usta objektifinin ardından bakan sanatçının yaşanmışlıklarla dolu zamansız kareleri, Aphrodisias sergisinin ana temasını oluşturuyor. Ara Güler'in karanlık oda baskıları, fotoğraflarla ilgili uluslararası yayınlar ve ajanslarla yazışmaları, "Aphrodisias Çığlığı" adlı kitabının maketi ve gezi notlarının da yer aldığı sergi, yakın zamanda aramızdan ayrılan üstada saygı duruşu niteliğinde. 

aphrodisias ara güler

Doğuş Grubu'nun kültür ve sanat alanında gerçekleştirdiği büyük projelerinden biri olan ve 2016 yılında Ara Güler'le yaptığı iş birliği sonucu kurulan Ara Güler Müzesi'nde usta sanatçının arşivinden Aphrodisias fotoğraf ve belgeleri meraklısıyla buluşmayı bekliyor. Eylül ayına kadar İstanbul Bomontiada'da sanatseverlere kapılarını açan sergi, fotoğraf sanatının duayeniyle bir kez daha vedalaşmak isteyenlere gelsin. 

ETİKETLER: ARA GÜLER , METROPOL , SERGİ , APHRODİSİAS