01 Şubat 2012

Toskana'da gezmek ve yemek

YAZI: ZEYNEP BALKANOĞLU

Yemek yapan biri için gezmek önemli. Daha çok şey görmek, daha yaratıcı olmak demek bence. Koskoca bir tabağın en köşesine koyulmuş minicik bir sos, yepyeni bir lezzet yaratmak için iyi bir başlangıç olabilir aslında.!..!

İstanbullu'lar olarak en sevdiğimiz yemekler genelde İtalyan mutfağındadır. Akdeniz'in en çok göz ve karın doyuran mutfağı. Bence Türk mutafağıyla da bir çok benzerliği var. Hamur işleri ve uzun saatler boyu pişen soslu etleri gibi.

Sizlere zaman zaman sevgili annemle birlikte gittiğim gastronomik Toskana tatilimizde gördüğümüz harika yerleri ve yediğimiz eşsiz yemekleri yazmak istiyorum.

Harika bir otlede kalmıştık; adı Villa Fontelunga. Küçük samimi odaları, kış bahçesindeki şöminesi ve zeytin ağaçlarının arasında tüm samimiyetiyle 10 numara bir otel Fontelunga. Butik olduğu için mutfağı da alt kattaki salonun içinde. Otelin aşçısıysa yöresel yemekler yapan çok tatlı bir kadın. Bize ilk gecemizde çok basit, ama bir o kadar da lezzetli bir yemek yaptı: Penne Carbonara.

 

Önce kuru makarnanızı alın. Her zaman Dececco tavsiye ederim; daha sert ve dayanıklı bir makarnadır. İki porsiyon makarnayı bol tuzlu suda haşlayın. Üzerinde kaç dakika haşlamanız gerektiği yazar zaten. Önerim maksimum sekiz dakika. Başka bir tavada ince doğranmış iki dilim Bacon'ı (Domuz yemiyorsanız, dana bacon kullanabilirsiniz) soteleyin. Zaten bacon da krema da yağlı olduğu için ilave yağ kullanmanıza gerek yok.

Bacon kıtırlaşmaya başlayınca ince doğranmış dört adet mantarı ve karabiberini ilave edip iki dakika kadar da mantarları soteleyin. Kremayı, bir avuç bezelyeyi ve bir avuç rendelenmiş parmesanı da ileve ettikten sonra tuzunu kontrol edin. Haşlanmış makarnanızı sosa ilave edin ve karıştırın. Krema koyulaşmaya başlayınca lütfen dikkat edin ki, krema kesmesin. Servise hazır.

Dip notlar:

* Mantarı karabiberle sotelerseniz lezzetini artırır.

* Krema olur da keserse, bir miktar krema daha eklerseniz sosu kurtarırsınız.

- Makarnayı servis ederken üzerine cömert bir miktar maydanoz, rende parmesan veya pecorino peyniri ilave etmeyi unutmayın.

Biz Fontelunga da kalırken hergün farklı yerlere gitmiştik. Montepulciano ve Montalcino nefes kesiciydi. Charcuteria'ların içinde bin bir çeşit salamlar ve sanki peynir cennetine düşmüşsünüz gibi binlerce çeşit peynir vardı. Öyle ki bütün dükkanı beraberimde getirmek isterdim.
 

- Zeynep Balkanoğlu (Mia Mensa)

 

 

 

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , PENE CARBONARA , İTALYAN , PENNE CARBONARA , MAKARNA , SOS