15 Ocak 2016

Telefondaki Zen: En İyi 5 Meditasyon Uygulaması

YAZI: ZEYNEP SEREN İLKAN

Dijital dünyanın hızına yetişmeye çalışırken kaybettiğimiz huzuru, akıllı telefonlarımızdaki meditasyon aplikasyonlarında arıyoruz. İroni dedikleri bu olsa gerek!

 meditasyon aplikasyonlari

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Headspace

Emma Watson'ın “bir mucize” dediği Headspace, kendini "Zihninizi eğitmenize yardımcı, çok kişisel antrenör" olarak tanımlıyor. İlk on gün, günde sadece on dakikanızı alarak meditasyonun temelllerini öğreten uygulama, on günün sonunda ücretli versiyonuyla farklı seviyelere ve hedeflere yönelik programlar sunuyor. İki dakika ile iki saat arasında değişen bu programlar, bir rehber eşliğinde yapılabildiği gibi sessizliği seçmenizi de anlayışla karşılıyor.

Ücretsiz, on günün sonunda ücretlendiriliyor

Destekleyen Cihazlar:

iPhone, iPad, Apple Watch, Android

 

Omvana

Omvana'ya “meditasyonun app store’u” desek yanlış olmaz. İçinde stres azaltma, rahat uyuma gibi hedefe yönelik farklı meditasyon paketleri bulunduran uygulama, bu paketleri 5'er pound karşılığında açıyor. Açtığınız pakette vaktinize göre farklı program seçenekleri de sunan uygulamanın bir diğer özelliği ise iPhone'larda bulunan HealthKit (kırmızı kalp ikonlu sağlık aplikasyonu) ile etkileşime geçmesi. Gün içinde tansiyonunuzu kontrol altında tutan HealthKit sayesinde stres katsayınıza göre farklı program önerileri sunan uygulama, zor anları kolay atlatmanıza yardımcı oluyor.

Ücretsiz, uygulama içi ücretlendirme

Destekleyen Cihazlar:

iPhone, iPad, Apple Watch, Android

 

Buddhify


Buddhify, meditasyon aplikasyonları içinde en özelleştirilebilir olanı. Hali hazırda sunduğu meditasyon programlarının yanısıra kendi meditasyon programınızı yaratmanıza olanak sağlayan aplikasyon, ders sonunda kendinize verdiğiniz farkındalık, konsantrasyon ve denge değerleriyle haftalar içindeki gelişiminizi görmenize sağlıyor.

4.99 Dolar

Destekleyen Cihazlar:

iPhone, iPad, Android

 

Insight Timer


Meditasyonunuzu tüm dünyada kabul görmüş bir hoca eşliğinde yapmaya ne dersiniz? Eckhart Tolle, Pak Merta Ada, Thich Nhat Hanh, Tara Brach, Jack Kornfield gibi bu alanda markalaşmış yazar ve hocaların oluşturduğu 600’den fazla ücretsiz program, Insight Timer’da sizleri bekliyor. Aynı zamanda bir sayaç görevi gören ve sadece zamanlayıcı olarak kullanabileceğiniz uygulamada, kendi gelişiminizi diğer kullanıcılarla paylaşabilme ve kendi meditasyon grubunuzu oluşturabilme özellikleri de bulunuyor.

Ücretsiz

Destekleyen Cihazlar:

iPhone, iPad, Android

 

Relax Melodies


Doğanın sesine kulak veren uygulama Relax Melodies, yüksek kalitedeki sey kaydı ve sakinleştirici melodileriyle ihtiyaç duyduğunuz huzuru kulağınıza getiriyor. İstediğiniz melodileri bir araya getirerek kendi müziğinizi oluşturabildiğiniz uygulama, meditasyon yaparken rahatlamanızı ve kolay uyumanızı sağlıyor. Uykuya daldığınızda kendi kendini kapatan aplikasyonun dünyada bir milyondan fazla kullanıcısı var.

Ücretsiz

Destekleyen Cihazlar:

iPhone, iPad, Apple Watch, Android

ETİKETLER: ZEN , MEDİTASYON , APLİKASYON , VOGUE TÜRKİYE OCAK , #HAREKETEDAVET