06 Eylül 2013

Teknede Yeme - İçme

YAZI: AYŞE DİLEK

Yazın son haftasında her sene çıktığımız guletle denize açılmak üzere, yine her seneki ekiple beraber Bodrum'dayız. Tekneyle açılmadan önce çocukluk arkadaşımız Beliz’in (Beliz Sarıyer) ailesinin işletmesi Charquterie İstanbula uğradık. Tekne için içki yanında atıştırabileceğimiz bir sürü yiyecekle doldurduk filelerimizi. Bu arada ekibin diğer yarısı (erkekler) Bodrum sokaklarında, özenle listesini çıkarttığımız içkilerin peşindelerdi.

İlk gün akşam üzeri güneş biraz çekilince yeme içme hazırlıklarına başladık. Şu sıralar takıntımız olan Vintage Cocktails kitabından özendiğimiz iki farklı kokteyli yapmak üzere shakerlar, kaptanımızın altın yaldızlı viski bardakları ve hard liquor’ler çıktı ortaya...Bu arada Vintage Cocktails bence her host’un sahip olması gereken bir kitap. Assoouline’den alınabilir. Sevgili arkadaşım Baran’a beni bu kitapla tanıştırdığı için ayrıca teşekkürler.
Kitaptaki içkiler Woody Allen’ın her hafta çaldığı Carlyle Hotelin barında ve (Michelin üç yıldız sahibi) chief mixologist olarak ünvanlandırılan Brian Van Flandern tarafından hazırlanıyor. Kitaptaki her şey çok ilham verici ve iştah açıcı.

Kafaya en çok taktığımız kokteyller, viski hayranı olduğum için ‘Old Fashioned’ (oldukça eski bir kokteyl – 1800’lerde bittered sling olarak da adlandırılıyormuş – İstanbul’da Asmalımescitteki Alex’in barında içmenizi tavsiye ederim) ve de ‘Negroni’. Bu iki kokteyl de tatlıdan çok acı ve buruk lezzetteler.

Negroni bir aperatif ve 3 farklı hard liquor’ün (Cin, Vermouth, Campari) kombinasyonu olduğu icin aslında çok da light bir yaz içkisi sayılmaz...fakat buz gibi içimi ve o acı (bitter) tadı bana göre her zaman içilir kılıyor Negroni’yi.

İçki ve müzik hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra atıştırmalıklara konsantre olmaya başladık.
Menümüz son derece basit ve lezzetli;

  • Kaptanımız Alikonun çıkarttığı deniz kestaneleri – limon sıkarak yenilince nefis oluyor.

  • Prosciutto Cotto, kurutulmuş boşnak eti, sardalya turşusu

  • Ekşi maya ekmekleriyle, üzerine azıcık zeytinyağ dökerek tükettiğimiz

    nefis taze keçi peyniri

  • Cin biberli, kurutulmuş domatesli, biberiye ve zeytinli bruschettalar

    Zaten daha fazlası için hava çok sıcak... 

ETİKETLER: GURME , VİNTAGE COCKTAİLS , CHARQUTERİE , NEGRONİ