13 Haziran 2015

Tatlı ve Ekşi

YAZI: YILMAZ ÖZTÜRK

 
İşte size ezber bozan sulu, şeker gibi Çeşme limonu ile hazırladığım sıra dışı tatlı! Meşakkatli gibi göründüğüne bakmayın bir kere denedikten sonra müptelası olacaksınız. 
 
 
 
 
 
Malzemeler:
 
Limon kremasi
4 limonun kabuğu ve suyu
200 gr toz şeker
100 gr tereyağ (küpler halinde kesilmiş)
3 yumurta, 1 yumurta sarısı
 
Rezeneli mereng
3 yumurta beyazı
150 gr toz şeker
10 gr toz rezene
 
Naneli dondurma
3 yumurta
450 gr süt
150 gr krema
100 gr şeker
5 gr nane
 
Kekikli kıtır
50 gr esmer şeker
50 gr toz şeker
5 gr kekik
100 gr un
100 gr badem unu
100 gr tereyağ
 
 
Hazırlanışı:
 
Limon kremasi için; kabuğunu ve suyunu aldığınız 4 limonu, şekeri ve tereyağını ısıya dayanıklı bir kaba alın. Kaynama noktasına gelmemiş sıcak su dolu bir tencereye oturtun.(ben mari usulü) yumurtaları ve ekstra yumurta sarısını önceden çırparak karışıma yavaş yavaş ekleyin. Tüm malzemeler tamamen karışıncaya kadar karıştırın. 10-13 dakika kadar pişirin. Karışım kremamsı bir dokuya gelip, batırdığınız bir kaşığın arka yüzeyinde durabiliyorsa ateşten alın. Ara sıra karıştırarak soğumaya bırakın. Daha sonra buzdolabında muhafaza edin.
 
Mereng için; büyük bir karıştırma kabında yumurta beyazlarını kabarana kadar mixer yardımıyla karıştırın. Şekeri yavaş yavaş yedirin ve karışım kabarıp kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin. Rezeneyi ekleyin ve bir spatula yardımıyla karışıma dağıtın. Fırın tepsisine karışımı ince bir tabaka halinde yayın. 120 dakika boyunca 80 derecelik fırında pişirin.
 
Naneli dondurma için; yumurta sarıları ve şekeri, şeker eriyene kadar karıştırın. Sütü kaynatın. Sıcak sütü azar azar yumurtalara ekleyerek karıştırın. Ben mari yöntemiyle karışımı 84 dereceye kadar getirin. Isıdan alarak kremayi ekleyin. Naneleri de ekleyerek blenderdan geçirin. Daha sonra tüm karışımı dondurma makinesine koyun.
 
Kekikli kıtır için; tereyağ dışındaki tüm malzemeleri mutfak robotundan geçirerek karıştırın. Daha sonra tereyağını ekleyin. Hamur haline getirdikten sonra merdane yardımıyla açarak fırın tepsisine koyun. 170 derecede 20 dakika boyunca pişirin, ya da altın&kahve rengi alana kadar. Soğuduktan sonra mutfak robotuna atarak karıştırın.
 
Son olarak hazırladığınız tüm malzemeleri sırasıyla fotoğraftaki gibi tabağa yerleştirerek servis edebilirsiniz.
 
Afiyet olsun. 
 

ETİKETLER: VOGUE GURME , ÇEŞME LİMONU , TATLI