07 Eylül 2019

Tate’den İklim Krizine Karşı Yeşil Adım

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Olafur Eliasson, Tate, sürdürebilirlik 

The Unilever Series 2003: Olafur Eliasson, The Weather Project

Fotoğraf: Marcus Leith and Andrew Dunkley, Tate Photography ©TATE 2019

İklim değişikliği protestolarının dünya genelinde gündem olduğu son dönemde, İngiltere’nin en büyük sanat enstitülerinden olan Tate Müze grubundan yeşil adım geldi. Tate’in direktörüleri, bu yazın başında iklim krizine yönelik acil durum ilan etti ve ardından sanat kurumunu daha sürdürebilir yapmak için önlem aldıklarını duyurdu.

Tate Modern, Tate Britain, Tate Liverpool ve Tate St. Ives'i çatısı altında toplayan Tate grubu, bu dört mekanın elektriğini yeşil sisteme geçirdiklerini ve 2023 yılına kadar karbon ayak izini azaltmayı hedeflediklerini açıkladılar. Tate'in iklim krizine yönelik sürdürebilirlik odaklı, çevre dostu girişimleri yanında müze takviminde de doğa ve gezegenin geleceği sanat diyaloglarının merkezinde.

Tate’in Londra’daki en popüler adresi olan modern müzesinde, çağdaş sanatın en parlak ismi Olafur Eliasson’ın In Real Life isimli retrospektif sergisi, ziyaretçileri iklim sorunları üzerine düşünmeye davet ediyor. Olafur Eliasson’ın 26 yıllık kariyerine yolculuğa çıkacağınız sergide, İskandinav sanatçının perspektifinden toplum ve çevre arasındaki ilişkinin derinliklerini keşfedeceksiniz.

Sergilenen 40 eser arasında Olafur Eliasson’ın 2003-2004 yılları arasında yine Tate Modern’de sunduğu The Weather Project de yer alıyor. Meteorolojik bir etkinliğin illüzyonunu yarattığı devasa gün batımıyla Olafur Eliasson'ın bazen ütopik bazen distopik sanat rüyası, izleyicileri gerçeklikten çıkardığı an gerçeğin kendisiyle yüzleştiriyor. 

Olafur Eliasson’ın In Real Life sergisi, Tate Modern’de 5 Ocak 2020’ye kadar ziyarete açık. 

ETİKETLER: OLAFUR ELİASSON , TATE , İKLİM KRİZİ , SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK