17 Şubat 2019

Taner Ceylan'ın Olimpos Sergileri'nin İlk Durağı: Portre

YAZI: ZEYNEP GÜR

taner ceylan

Metin Çelik, Otoportre, 2017, tuval üzerine yağlıboya, 20x20 cm

Taner Ceylan, Olimpos'ta yaşadığı vizyoner deneyimler, "Olimpos Sergileri"nde açığa çıkıyor. Taner Ceylan, "Olimpos Sergileri" serisinin ilk ayağı olan Portre'de, yakından takip ettiği kimi sanatçıların üretim süreçlerini sanatın temel kavramlarıyla deneysel bir biçimde buluşturuyor. "Duyguların ressamı" olarak bilinen Taner Ceylan'ın  "Portre" serisinin başrolünde; Güneş Acur, Cem Adrian, Gizem Akkoyunoğlu, Şeyma Barut, Metin Çelik, Hakan Çınar, Yunus Emre Erdoğan, Onur Hastürk, Rugül Serbest ve Hande Şekerciler gibi sanatçılar yer alıyor.

taner ceylan

Onur Hastürk, Otoportre, 2018, kağıt üxerine altın varak, 49x59 cm

Olimpos Sergileri'nin birincisine Portre teması üzerine yoğunlaşan bir kitap eşlik ediyor aynı zamanda. Süreyya Evren'in editörlüğünü ve Vahit Tuna'nın tasarımlarını üstlendiği kitapta, Gülçin Aksoy, Halil Altındere, Volkan Aslan, Nancy Atakan, Neşe Şive Baydar ve daha birçok isim, portre kavramını daha subjektif bir açıdan kaleme alıyor.

"Olimpos Sergileri l: Portre", Taner Ceylan küratörlüğünde 6 - 23 Mart tarihleri arasında Cihangir'deki Sadık Paşa Konağı'nda gerçekleşecek. 

ETİKETLER: TANER CEYLAN , SERGİ