01 Eylül 2020

Talita von Fürstenberg ile TVF for DVF

RÖPORTAJ: DEFNE SARIÇETİN

20-08/31/tvf_f20_050-1598880937.jpg

Büyük annesi Diane von Fürstenberg’in izinde moda dünyasına adım atan genç tasarımcı, stil ikonu ve aynı zamanda prenses ünvanı bulunan Talita von Fürstenberg için, kadınların gerçekten giymek istedikleri elbiseler yapmak genlerinde var diyebiliriz. Kendin için giyinmek ve feminen bir özgüven yaymak da öyle.

TVF for DVF başlığı altındaki üçüncü koleksiyonu ile, şeftali, limon ve lavanta tonlarında romantik bir yaz sonu kaçamağı hissi veriyor. Serinleyen geceler için tasarlanmış crop hırkalar ve örgü bodysuit’ler, Talita’nın imzası haline gelen giy-ve-çık elbiselere eşlik ediyor.

Talita ile yeni koleksiyonunun ilhamlarını, sürdürülebilirlik rüzgarında sezonsuz giyinme kodlarını ve TVF için gelecek planlarını konuştuk.

Bu koleksiyonu tasarlarken aklında sana ilham veren ve mood board’unu oluşturan neler vardı?

Bu koleksiyonda, yazın huzur ve sükunetinden ilham almıştım. Hem gün içinde, hem sonrasında gece de kolaylıkla her yere giyilebilecek romantik elbiseler yaratmak istedim. Mayo üstüne, öğle yemeğine, bir randevuya.. Kolaylıkla yanına alabildiğin kıyafetler. "Tüm koleksiyonu bir bavula at ve yaz tatili için tamamsın" olsun istedim. Tabii ki şimdi durumlar değişti, yaz eski haline benzemiyor. Ancak koleksiyonun esası hala aynı neşe verici tatil modu, yazın son günleri. Kıyafetler de halen, her nerede ya da kiminle olursanız olun, içlerinde özel anılar yaşamak isteyeceğiniz, insanı güzel ve kendinden emin hissettiren parçalar.

20-08/31/tvf_f20_001.jpg

Geçen koleksiyonunda artan kumaşlardan yaptığın tokaları çok beğenmiştim, bence çok güzel bir ayrıntıydı. Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, özellikle dünyada Covid-19’un da beraberinde getirdiği durumlar ile, moda endüstrisinde de ciddi tartışmalar var. Senin bu konudaki görüşlerin nedir?

Çok teşekkürler! Bence moda kesinlikle çok önemli bir dönüm noktasında ve tüm endüstrinin ciddi bir değerlendirme yapması gerekiyor. Bence şuan çok fazla sezon var ve bu pek mantıklı değil, sezonsuz giyinme de mümkün olabilir. Aynı zamanda daha az kıyafet üretebiliriz, dışarıda çok fazla ürün var. Bence daha sürdürülebilir kumaşlara ve kaynaklara yönelmemiz de çok önemli. Ve moda konusunda, üretici değil de bir tüketici olarak düşüncem ise, modanın çok daha otantik bir kendini ifade formuna dönüşmekte olduğu. Çünkü şimdi çok daha fazla kendimiz için giyindiğimizi düşünüyorum. Trendleri ya da başka insanları takip etmek yerine kişisel olarak ne giymek istiyorsak, bizi ne güçlü ve iyi hissettirecekse.. ve bence bu harika bir şey. Şimdilerde her şey çok daha kişiselleşiyor ve ben de pandemi döneminden çıkıldıkça, ve insanlar daha fazla sosyalleşmeye başladıkça stilin nasıl değişeceğini görmek için sabırsızlanıyorum. Bence moda ile otantik bir şekilde kendini ifade etme
daima devam edecek ve ben de bunu yapmak için heyecanlıyım.

TVF markası kimin için diyebilirsin?

Bence TVF, her nereye giderse gitsin özgüvenli hissetmek isteyen genç kadın için. Farklı şekillerde kullanabileceği, tekrar tekrar giyebileceği elbiseler arayanlar için.

Bence de bu zamanlarda hepimiz kalıcılığı olan, bir yatırım gibi uzun süre sahip olmak isteyeceğimiz ürünlere yöneliyoruz. Senin bir üniforman var mı?

Yazın üniformam kesinlikle bir elbise ve spor ayakkabılar ya da sandaletler. Kışın külotlu çorapla elbise giyebildiğim birkaç ay çok iyi sonra maalesef elbise giymek için fazla soğuk oluyor!

20-08/31/tvf_f20_028.jpg

Modern giyim hakkındaki düşüncelerin neler, senin için kim ya da ne stili ifade ediyor?

Dürüst olmak gerekirse bence stil gerçekten çok önemli. Ben kesinlikle insanlara kendimi giydiğim kıyafetler aracılığı ile ifade ettiğimi düşünüyorum. Aksesuarlar, çantalar, ayakkabılar ile bütün bir görünüm yaratmaya bayılıyorum. Sonuçta ne giydiğin üzerinden dünyaya kendi  hakkında bir mesaj veriyorsun. Bunun önemi olduğunu düşünüyorum. Bence kesinlikle kendin için giyinmek en önemlisi. Ne giyiyor olursan ol, herkes kendine güveninin yüksek olduğunu hissetmek ister. Çünkü bu en büyük farkı yaratıyor. Eğer sana yakışmadığını düşündüğün, ya da kendini rahatsız hissettiğin bir şey giyiyorsan, müthiş bir gün ya da gece geçiremiyorsun çünkü aklında bu var. Ama gerçekten güzel olduğunu düşündüğün bir kıyafet giyiyorsan, çok daha iyi vakit geçiriyorsun çünkü sana daha iyi hissettiriyor.

TVF for DVF için bir sonraki adım ve gelecek planların nasıl gözüküyor?

2021’e girerken TVF daha sık koleksiyon çıkaracak, yani yılda 2 kere yerine 4 kere, ve çok daha çeşitli şeyler sunacağız. Hem toptan satış hesaplarıyla partnerlik içerisinde, hem de doğrudan tüketiciye satış ile kitlemi büyütmeye devam etmeyi umuyorum. Türkiye’de de elbiselerimin giyilmesi fikri beni çok heyecanlandırıyor!

ETİKETLER: TALİTA VON FURSTENBERG , DİANE VON FURSTENBERG