16 Eylül 2018

30 Olmadan Önce 9 Diane von Fürstenberg Kuralı

YAZI: ZEYNEP GÜR

diane von furstenberg

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Zamanımızın en etkili, en beğenilen ve yenilikçi kadınlarından biri Diane von Fürstenberg. "Moda tasarımcısı" kimliğinin altında birden fazla karaktere sahip: Birisinin eşi, birilerinin annesi, büyükannesi ve kadınların ilham perisi. Çoğu kadının gözünde kusursuz kadın imajına sahip olsa dahi sırtını kusursuzluğa yaslamayacak kadar gerçekçi ve üretken bir kadından bahsediyoruz.

Tüm kadınlar için bağımsızlığı simgeleyen bir elbise yaratmak kolay mı? 70'li yıllarda tünelin sonundaki ışıktı Diane von Fürstenberg. Bir elbiseden nerelere geldik ama... “Her kadının, istediği kadın olabileceğini bilmesini istiyorum” diyor hala, görseniz 71 yaşında demezsiniz. Olmak istediğiniz kadını çok uzaklarda aramayın, nasıl olsa 9 kural sonra size görünecek o kadın. Biz değil, Diane öyle diyor!

1. 10 Yıl Sonrasını Şimdiden Planla

"Yeni yıl kararlarını herkes verir, peki ya önümüzdeki 10 yılda neler olacak? Kötü alışkanlıkları unutup, iyi olanları yanına almanın vakti. Sigarayı, şekeri ya da ne varsa bırak. Eğer kötü alışkanlıklarınla 30'dan sonra tanışırsan, bırakmak daha zor olacaktır. Bir bina inşa ediyorsun ve içinde sen varsın. O binanın inşaatını 30 olmadan önce sonlandır." 

diane von furstenberg

 Fotoğraf: Getty Images Turkey

2. Güneşten Korun

“Güneşten kaçın — ki ben yapmadım. Kendini koru. Mutlaka dışarı çıkarken güneş koruyucu kullan.”

 

3. Bırak Saçların Rüzgarda Dalgalansın

“Herkesin farklı saçları ve binbir çeşit saç sorunu var. Saç sağlığını etkileyecek majör işlemlerden uzak durmaya çalış. Saçlarımı hiçbir zaman boyatmadım, her zaman kına yaptım ve yaşıma bakacak olursak saç sağlığım hiç fena sayılmaz.”

 

4. Makyaj Çantanı Yanında Ayırayım Deme

“Artık benim yaşımdaki biri için geçerli olmasa da, eskiden bir erkekle beraber olduğumda, beni makyajsız görmediğine emin olurdum. Eskiden böyleydi. 70’li yıllar... 30'lu yaşlarda çok fazla makyaj yapar, takma kirpik takardım. 30 yaş bir kadının başına gelebilecek en güzel şey. 30 olunca sonuna kadar gidebilir, istediğin kadın olabilirsin. Makyaj yapmayı seviyorsan, istediğin kadar yap. (İçinden gelmiyorsa, yapma.) Seni, kendine yabancılaştıran şeylerden kurtul. Her zaman kim olduğunu hatırla ve ona sadık kal. Fakat arada bir risk almadan da olmaz!” 

diane von furstenberg

Fotoğraf: Getty Images Turkey

5. Yalnız Başına Tatile Çık

"Kendinle kurduğun ilişkiden sadece sen sorumlusun, bir başkası değil. Olduğun ya da olmakta olduğun kişinin keyfini çıkar. Tek başına bir yolculuğa çık.”

 

6. Günlük Streç Yap

“Eğer sadece tek bir öneri hakkım olsaydı, bu kesinlikle yoga olurdu. Vücuda ve zihne iyi geliyor ve yapması fevkalade keyifli. Yoga için zaman yarat ve bahane üretmeden başla. 30 yaş, kötü alışkanlıkları bırakmak için son çağrı.”

 

7. Günlük Tut

“Bir günlük tutun — Instagram gibi görsel bir günlük ya da yazılı olabilir sana kalmış — çünkü geriye dönüp bakmak ve hayat serüvenini okumak mutluluk verici. Hayatı tam anlamıyla yaşayın ve açık kalan kapıları kapamaktan asla korkmayın.”

 

8. Vücudun İçin Doğru Kararlar Ver

“Ne yersen osun. Bu kadar basit. Sabahları meyve ye, günlük menünün içine bol bol sebze kat, buğdaydan ve şekerden uzak dur. Mükemmel olman gerekmiyor, sadece sağlıklı olmanın keyfini çıkar. Tek bir sağlık hakkımız var; ne yersek oyuz.”

 

9. Kendine Güzel Görün

“30 yaşına geldiğinde, senin için neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmiş olsan iyi olur. Sana ne yakışıyor? Hangi kıyafeti daha iyi taşıyorsun? Hangi kombin içinde daha çok kendinsin? Önce kim olduğunu bul. Bu işin temellerini atarken ciddi bir tavır takın, nasıl olsa sonrasında eğlenmek için çok vaktin kalacak."

ETİKETLER: DİANE VON FURSTENBERG , DVF