02 Mayıs 2018

Şehri Renklendiren Sanat: Red Bull Art Around

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

 18-05/02/bahar-yurukoglu-neoscapes-1525271298.jpg

Eser: Bahar Yürükoğlu / Neoscapes

Şehrin sokaklarını sanatla renklendiren Red Bull Art Around’ın bu seneki adresi: Arnavutköy. 4-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında üçüncü kez gerçekleşecek etkinlik, Arnavutköy sokaklarını ve çeşitli mekânlarını çağdaş sanatla buluşturuyor. Küratörlüğünü Collective Çukurcuma ekibinin üstlendiği projede biri öğrenci projesi olmak üzere toplam 14 farklı sanatçının 14 farklı eseri Arnavutköy’ü bir açık hava sergisine dönüştürecek.

‘Mahallede Karşılaşmalar’ konseptiyle gerçekleşen etkinlikte katılımcılar sanat eserlerini bir harita yardımıyla keşfe çıkacak. Projenin bu yılki ‘Hayaletler’ temasıysa, sanatseverleri Arnavutköy’ün geçmişi ve geleceğiyle buluşturmayı amaçlıyor. “Hayaletler” sergisi zaman ve mekân bağlamında Arnavutköy’ü merkezine alarak semtin geçmişi, tahribatı, yok oluşu, yeniden doğuşu ve sakladıkları üzerinden bir kurguyu takip etmekte.

Geçmişe dair bitmeyen bir nostalji duygusunu hiçbir zaman gerçekleşmemiş bir gelecek tahayyülüyle bir araya getiren sergi, bir zamanlar düşlenmiş fakat kolektif hafızamızdan bir şekilde kayıp gitmiş hayallerden hareket ediyor ve soruyor: “İçimizde kaç farklı hayaleti barındırıyoruz?”

ETİKETLER: RED BULL ART AROUND , SERGİ , ARNAVUTKÖY