18 Kasım 2016

Past Forward: Prada'nın Sürreal Rüyası

YAZI: YONCA KARATOPRAK

prada

Fotoğraf: Prada Arşivi'nden

Past Forward filminden sahneleri ilk kez, Prada'nın 2017 İlkbahar/Yaz defilesinde gördük. Prada'nın yarattığı modern iş kadınlarına podyumda, Amerikalı yönetmen David O. Russel'ın yönettiği kısa film sessizce eşlik ediyordu. Şehirli üç modern kadının siyah beyaz hikayesi, birbiriyle ilişkilendirilmesi güç anları ve tekrarlayan sahneleriyle baş döndürücüydü.

Üç kadının hayatındaki komplike kesişmelerden izler taşıyan filmin İstanbul gösterimi ise bu hafta Soho House'da gerçekleşti. Miuccia Prada, her kadının vücudunda kendi tarihçesinden, deneyimlerinden, aşklarından ve dramlarından parçalar taşıdığına inanıyor. Bu düşüncesi Prada'nın Amerikalı yazar/yönetmen David O. Russell ile Past Forward filmi için bir araya gelmesinin en önemli nedeni.

past forward

Allison Williams, Freida Pinto, Kuoth Wiel PAST FORWARD filminde rol aldı

Fotoğraf: Prada Arşivi'nden

Ünlü yönetmen Russell, Past Forward filmini sessiz bir rüya alemi şeklinde düşlüyor. Sonuç olarak sahnelerin, karakterlerin, kostümlerin, tarzların ve hatta birden fazla sonun tekrarlandığı, dönüşüm geçirdiği ve alışıldık anlatım biçiminin mantığını reddeden bir bakış ortaya çıkıyor. Russell bunu yaparken karakterlerini karmaşık bir kolajın unsurları olarak sunuyor. Bu durumda deneyimin, belleğin ve rüyanın ne olduğunu deşifre etmek, aralarındaki farkları ve kesişmeleri çözmek de izleyiciye kalıyor.

past forward

Fotoğraf: Prada Arşivi'nden

“Miuccia Prada bana acayip sırlar, gerilim, korku, tehlike, güzellik, çatışma, romantizm, aşk, kimlik ve zaman temalarından beslenen rüya gibi bir sinema eseri yaratma şansı sundu” diyen Russell şunları ekliyor: “Filmlerden hatıralar, hayattan görüntüler ve duygular gibi katmanların yol gösterdiği bir sinema yolculuğu yapma fırsatı vardı; tıpkı bir resim veya heykel gibi normal bir öyküden ya da izleyicinin beklentilerinden uzak, tek amacı sanat eseri yaratmak olan bir film yaptık. Ekip ve ben sırf sanat yapma keyfi için çalıştık.”

PAST FORWARD filmini Prada.com'dan izleyebilirsiniz.

 

ETİKETLER: MİUCCİA PRADA , PRADA , DAVİD O. RUSSELL , PAST FORWARD