05 Ocak 2018

O Kız: Öykü Baştaş

EDİTÖR: ZEYNEP SEREN İLKAN

FOTOĞRAF: CAN SEVER

oyku bastas

Öykü on dokuz yaşında, günlük hayatında okula gidip gelen sıradan bir öğrenci. Üstelik pek de kolay olmayan bir bölüm, mimarlık okuyor. Onu bizim radarımıza sokansa 2018 İlkbahar/Yaz Moda Haftalarında yürüdüğü şovlar: Gucci, MSGM ve Acne Studios.

Çoğu kişi onu yurtdışında yaşayan bir Türk sansa da aslında o burada yaşarken yabancı ajanslar tarafından keşfedilen bir İstanbullu. Peki yüksek modanın radarına girmeyi nasıl başardı? “Bir gün Instagram hesabımda paylaştığım bir fotoğrafın altına keşfedilme hashtag’i #weloveyourgenes’i ekledim. Fotoğrafımı gören birkaç ajans beni New York’a davet etti ve onlardan biri, Ford Models ile sözleşme imzaladım.” Kendinden de yaptıklarından da o kadar emin ki anlatırken abartmaya gerek duymuyor. Tıpkı giyinirken olduğu gibi.

oyku bastas

“Gösterişli giysileri sevmiyorum. Kürk ve gerçek deri dışında hiçbir parçaya karşı önyargılı olmasam da espri anlayışı yüksek eğlenceli tasarımlara zaafım bir başka.” Kill Your Idols imzalı ayakkabı ve çantası vazgeçilmezleri arasında. Bu aksesuarları, şu sıralar gözümden çıkarmıyorum dediği kedi gözü gözlükleriyle eşleştiriyor. Giydiği her parçanın stilini yansıtması gerektiğinde kararlı ve bu tasarımları gerçek bir nokta atışı olarak tanımlıyor. Çocukluğuna ışınlandığımızda ise tüm bu neşeli parçaların yerinde bir çift siyah Converse beliriyor. “Her sene sıkılmadan ısrarla bir numara büyüğünü alırdım. Hâlâ severek giyiyorum.”

Favori tasarımcısını merak ediyorum, ters köşe yapıyor ve hiç düşünmeden Hubert de Givenchy’nin adını veriyor. Kendini 1960’ların Paris’inde Givenchy tasarımları içinde hayal ediyor. Bir gün bu markanın podyumunda yürümek, en büyük hayali. Tabii bir de Vogue kapağı...

oyku bastas

Gerçekleşen hayallerine geliyor sıra... Şu ana kadar yaşadığı en unutulmaz deneyimi sorduğumda “Gucci de lesine çıkmak ve Alessandro Michele ile tanışma şansı yakalamak” diye yanıtlasa da, bunun daha bir başlangıç olduğunu her ikimiz de biliyoruz. Biz bu röportajı yaparken Öykü, Acne Studios’un lookbook çekimi için Stockholm’e gitmeye hazırlanıyor. Sırada ise Paris ve Milano’da prestijli markaların kampanya çekimleri için görüşmeleri var.

ETİKETLER: OYKU BASTAS , O KIZ , İT GİRL , GUCCİ , ACNE STUDİOS