18 Mayıs 2010

O daima şıktı

YAZI:

Derimod'un desteğiyle yepyeni bir kitap geliyor: Gazi'nin Son Tanıkları Anlatıyor; O Daima Şıktı.!..!


Deri sektörüne uzun yıllar hizmet eden Hasan Yelmen, Atatürk'ün şıklığının izini sürme projesini 1989 yılında hayata geçiriyor. Bu süreçte de Prof.Dr. Emre Kongar ile birlikte Atatürk'ün çevresinden ya da onunla ilgisi olan tam 26 kişiyle görüşmeler yapıyor.

Kısa bir dipnot: Kitapta söyleşisine yer verilmiş isimlerden artık sadece altısı hayatta.

 

Daha sonra Yelmen, projeyi hayata geçirmek üzere Nebil Özgentürk ile görüşüyor ve bir kitap ile bir belgesel çıkıyor ortaya.

Özgentürk çalışmayla ilgili olarak, Atatürk'ün giyim şıklığını kavramış ve bunu çağdaşlığın bir sembolü olarak kabul etmiş olmasının, çalışmanın temel hareket noktası olduğununun altını çiziyor bir kere daha.


Atatürk'ün zarafetini ve şıklığını mercek altına alan kitabı yıllar sonra hayata geçiren Hasan Yelmen ise, “Atatürk resimlerine baktığınızda içinde bulunduğu zor şartlara rağmen her zaman şık ve zarif olduğunu ve halkına giyimi ile de öncülük yaptığını çok rahat gözlemleyebilirsiniz,” diyor.

 

Kitaptaki isimlere bakacak olursak, Atatürk'ün manevi kızı, ilk kadın pilot Sabiha Gökçen; Atatürk'ün en yakınlarından Kılıç Ali'nin oğlu Altemur Kılıç; Cumhuriyet'in ilk kadın sahne sanatçısı Bedia Muvahhit; Atatürk'ün vefat haberini ilk veren gazeteci Abbas Parmaksızoğlu; Türk sanat müziğinin önemli isimlerinden Müzeyyen Senar ve Yeşilçam'ın ilk yönetmenlerinden Faruk Kenç çıkıyor karşımıza.

Hepsinin ağzından çıkan ortak görüş ise, kitaba da adını vermiş olan "O daima şıktı," oluyor.

İçinde bir de DVD bulunan kitap Bir Yudum İnsan Yayınları'ndan çıkıyor. Çok yakında piyasada.

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar