07 Nisan 2015

Mücevher Böceği

YAZI: ZEYNEP YAPAR

 
 
Moda & Kürk Tasarım Yarışması Remix, on üçüncü yılını geçen ay kutladı. Vogue Talents’ın destek verdiği organizasyon, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden gençlere, yenilikçi tasarımlarını moda endüstrisinde söz sahibi bir kitleye sergileme fırsatı sunuyor. Yarışmanın bu yılki jürisinde Vogue İtalya ve Vogue Talents editörü Sara Maino; The Prada Life kitabının yazarı, moda kritiği Gian Luigi Paracchini; All the Pretty Birds blogunun kurucusu ve sokak stili fotoğrafçısı Tamu McPherson ve Istituto Marangoni Eğitim Grup Müdürü Malcolm McInnes vardı. Yarışmanın ilk üç finalisti açıklanmadan önce söz alan Sara Maino, “Bu yıl çok detaylı bir işçilik ve üstün kalitede tasarımlarla karşımıza çıkan bu genç isimlerin tümünün kendine has bir stili var” dedi.  
 
 
Bir sarayın tavanından podyuma kondu
 
Finlandiyalı Sophie Sälekari’nin ikinci, İtalya’dan Lorenzo Sisi’nin üçüncü olduğu yarışmanın birincisi Yusuf Kalem, 1987 Çanakkale doğumlu. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi moda ve tekstil tasarımı mezunu Yusuf, Istituto Marangoni’de kadın hazır giyim alanında burslu olarak master yapıyor. “Moda çok kültürlü bir kavram olduğundan sürekli yeni ülkeler görmeye ve yeni kültürler tanımaya çalışıyorum. Avrupa’da olmamın en büyük sebebi bu” diyor. Asian Jewellery Beetle/Asyalı Mücevher Böceği adlı koleksiyonun ilhamı da Belçika’da bir sarayın tavanında gördüğü mücevher böceği. “Bu yarışma için ilk kez kürkle çalıştım. Bir hayvansever olarak kürk ilgi ve çalışma alanıma girmese de, tasarımlarımın Remix 2015’te birinci olmasından çok mutluyum.” Yusuf Kalem, bu ay İtalyan modaevi Salvatore Ferragamo’da çalışmaya başlıyor. 
 
 
 
Yusuf Kalem, The Blonde Salad moda blogunun yazarı Chiara Ferragni’nin de favorisiydi. Chiara, sahne arkasında Yusuf’un tasarımlarını denedi: “Genç tasarımcıların işlerini görmek beni heyecanlandırıyor, çünkü modanın geleceğine onlar yön verecek.”
 
 
 
Bol şans Yusuf!
 

ETİKETLER: MÜCEVHER , YUSUF KALEM , REMİX 2015 , MODA , ETKİNLİK