14 Haziran 2012

Mad WoMen

YAZI:

Hiçbir detayı kaçırmamak için gözümüzü kırpmadan izlediğimiz Mad Men'in artık kültürel bir fenomen olduğuna şüphe yok. Başlı başına bir hayat dersi gibi. Diziye ithaf edilen koleksiyonlar ve yan ürünler bir yana, yeni nesilin stil anlayışı da Mad Men sayesinde değişti.!..! Takım elbisenin sıkıcı olduğunu düşünen genç erkekler Don Draper'den sonra jilet gibi gezmeye hevesli oldular. Kloş etekler, beli öne çıkartan kum saati silüetler, minik topuklar, uzun eldivenlerse kadınların hayatına yeniden girdi (dizideki kadınlar gibi görünmek uğruna neredeyse her sabah korse ütülemeye razı olacağız).


Tabii beşinci sezon biterken geride yalnızca soru işaretleri bırakmıyor. Hikayelerle birlikte değişen stiller de döne döne bakılacak cinsten.


Megan Draper

Don Draper'ın genç ve güzel yeni karısı kariyer rotasını başka yöne çevirirken stili de bu değişimden nasibini aldı. Dizinin kostümlerinin yaratıcısı Janie Bryant, “Zou bisou bisou” performansıyla kalpleri fetheden Megan'ın stilinde kontrast renklerin çok önemli olduğunu söylüyor. Döneminin modasını yakından takip eden Megan, evde çıplak ayak yemek yapıyor. Kazak ve pantolon giymeyi tercih ediyor. Bütün bunlar onun biraz rahatına düşkün, biraz da asi karakterinin vurgusu. Tabii Don'la aralarındaki yaş farkının da...


Betty Francis

Kendisini bu sezon çok sık göremesek de, Betty hala dizinin en şık kadınlarından biri. Grace Kelly'i andıran stili aldığı kiloların ardından değişime uğrasa da klasiklerden vazgeçmiş değil. İçine sığmaya çalıştığı eski elbiseleri, abur cubur yerken giydiği sabahlıkları ve bol gömlekleri Janie Bryant'a göre ‘mutsuzluğunun simgesi'.


Peggy Olsen

Erkek egemen dünyada kendini kanıtlamak kolay mı? Peggy çok çalıştı ama bunu başardı. Reklamcılığın zor dünyasındaki varolma mücadelesi beşinci sezonda da devam etti. Gömlekler hala favorisi, ama artık daha feminen oldukları kesin.


Joan Harris

Kadın olmanın gücünü mücevher tonları ve çiçek desenleriyle yansıtan Joan, seksi siluetiyle erkeklerin aklını başından almaya devam etti. Sezon finalinde giydiği yeşil elbiseyse diziyle ilgili forumlarda çok konuşuldu. Paranın rengi olduğunu hatırlatmamıza gerek var mı?


Sally Draper

Babası kabullenmek istemese de (gözümüzün önünde büyüdüğü için biz de pek kabullenmek istemiyoruz) Sally artık çocuk değil. Genç kız olduğunu kanıtlamak için elbette topuklu ayakkabılara, aksesuarlara ve makyaj malzemelerine ihtiyacı var. Annesinin evinde nispeten küçük kız olarak kaldı ama, Megan'la olan arkadaşlığı babasının frenlemesine rağmen daha özgür giyinmesini sağlıyor. Önümüzdeki sezon karşımıza gerçek bir stil ikonu olarak çıkarsa hiç şaşırmayın.

İlgili Başlıklar