03 Mart 2015

Kusursuz Selfie'nin Peşinde

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

HTC'nin Türkiye'de selfie olgusunu incelediği araştırmanın sonuçlarını açıkladığı toplantı, geçtiğimiz haftalarda Salt Galata'da düzenlendi. Toplantıda Alexis Knox da hazır bulundu ve son dönemin en çarpıcı çevrimiçi global trendlerinden selfie'ye dair bilinmeyenleri anlattı. Bruno Mars, Rita Ora ve Miley Cyrus gibi isimlerle birlikte çalışmış stilist Knox, aynı zamanda rüştünü ispat etmiş bir selfie uzmanı. İşte Knox ile yaptığımız röportaj ve kusursuz selfie için ipuçları.
 
 
Selfie kavramını senin için bu kadar ilgi çekici kılan ne?
Bence bunu yanıtlamak için öncelikle beynimin nasıl çalıştığından bahsetmem gerek: Ben yüzde elli sanatçı, yüzde elli girişimciyim. Tüccarların olduğu bir ailede büyüdüm, ancak eğitimimi güzel sanatlar üzerine aldım. Selfie'lere yalnızca bakmak benim için yeterli değil, onların özünü anlamak istiyorum. Bence hem taşıdıkları sanatsal değer, hem de ticari güçleri göz önüne alındığında, buna kesinlikle değer.
 
Daha önceki işlerinin ışığında seni bir selfie uzmanının yanı sıra güncel estetik anlayışıyla ilgilenen bir profesyonel olarak görmek mümkün.
Kesinlikle! Bence bir şey belirdiği zaman bunun nedenini özümseyebilmek gerek. "Neden?" sorusunu soramadığın noktada, ileriye gidebileceğini düşünmüyorum. Psikolojinin de çok ilgimi çektiğini belirtmek gerek. Ben cep telefonlarından önceki hayatı hatırlıyorum: MSN Messenger ile arkadaşlarımla konuştuğumu, MySpace hesabımı ve çok daha fazlasını! Bu hayatın öncesini ve sonrasını görmek, beni internet kültürüne karşı daha meraklı yapıyor.
 
center
 
Sence bir insan neden selfie çeker?
Narsist kelimesinden pek hoşlanmıyorum; negatif çağrışımlarından olsa gerek. Ancak günümüzün bir gerçeğini görmezden gelmememiz gerek. Bugünün insanı, her şeyden çok kendisiyle ilgili ve bu aslında pozitif bir şey. Selfie'lerden önce fikirlerimizi, kendimizi anlatacak farklı yöntemler buluyor ve mesajı bir şekilde iletiyorduk. Selfie'ler ile birlikte bu mesaja görsel bir boyut da kazandırdık. Dolayısıyla ben selfiye'yi bireyi kutlamak olarak görüyorum. Hayatımızın her anında iletişim kurmak için çaba sarfediyorsak, bunun estetik anlayışımız üzerinden ilerlemesinde ne sakınca var?
 
Teknoloji mi selfie'yi doğurdu, yoksa selfie mi teknolojiyi?
Şöyle düşün: İlk başta ön kameralarımız yoktu, selfie çekmek için gerçekten büyük bir çaba harcayıp hatalar yapıyorduk. Sonra teknoloji, bu ihtiyaca kulak vermeye karar verdi. Böylelikle bu deneyim daha da kolaylaştı. Tabii ki ünlülerin buna katkısı büyüktü; çocukların ne iş yapmak istiyorsun sorusuna ünlü olmak istiyorum yanıtını verdiği bir dünyada, Kim Kardashian ve Miley Cyrus gibi ünlülerin etkili olmadığını söylemek pek gerçekçi olmaz.
 
Kusursuz selfie için ipuçlarını paylaşır mısın?
Işığınızı bilin. Günün en güneşli anı, sırf aydınlık diye selfie için en uygun zaman olmayabilir. Açınızı bilin. Her zaman her açıdan kendinizi fotoğraflayacak vaktiniz olmayabilir. Sağdan mı soldan mı daha iyisiniz, gülümserken mi somurturken mi? Yine de her zaman hataları kurtaracak bir yardımcınızın olması iyi. HTC Desire Eye ile ilgili en sevdiğim şey, selfie moduna sahip kameranın bir makyaj yapma filtresinin olması. Tüm bunlar, selfie'yi daha eğlenceli kılıyor!

ETİKETLER: SEFİE , HTC DESİRE EYE , ALEXİS KNOX