04 Nisan 2020

Kültür-Sanat Gurularından Enerjinizi Yükseltecek Tavsiyeler: Kalben

EDİTÖR: MERVE BAYRAM

dilone

Fotoğraf: Miguel Reveriego, Moda editörü: Konca Aykan

Günlerimiz, cevabı olmayan sorularla birlikte akıyor. Bahar ve yaz aylarında gitmeyi planladığımız festivaller, etkinlikler ve konserler birer birer iptal oluyor. Fakat her şeye rağmen bizi hareketlendiren müzikler, günün en beklenmedik anlarında içimizde sesini yükseltiyor, en sevdiğimiz sanatçıların o unutamadığımız konser sahneleri zihnimizde birden yüzeye çıkıp sisleri dağıtıyor, görüşümüzü netleştirip hayat motivasyonumuzu artırıyor.

Vogue Türkiye moda koordinatörü Merve Bayram, işte bu iyi hissetme halini sürdürecek serotonin artıran öneriler için işi bilenlere başvurdu. Bu yazı dizisinde, kültür-sanat ve eğlence sektörlerine yön verenlerin evde neler dinlediklerini, neler izleyip okuduklarını ve bu süreçte neler hissettiklerini bulacaksınız.

kalben

Fotoğraf: Mert Terliksiz, Moda editörü: Aydan Sıvacı

Kalben, Müzisyen

Neler dinliyorsunuz?

Son günlerde yeni albümüm Kalp Hanım’ı dinliyorum. ESG, Güneş Özgeç, Selin Sümbültepe, Gökçe Coşkun, Gülinler, Nilipek, LeiKeli47, Kali Uchis, Heart, Patti Smith, Agar Agar, Portishead, Beastie Boys, David Bowie, Janis Joplin... Aklıma gelen ilk isimler bunlar.

Neler okuyorsunuz?

Jessie Greengrass / Bakış

Sheila Heti / Annelik

Cem Akaş / 7

Angela Sommer-Bodenburg / Küçük Vampir Dans ediyor 

Deniz Koloğlu / Müzikle Yaşayan Kadınlar

Vandana Shiva & Maria Mies / Ekofeminizm

Irmak Zileli / Son Bakış

Evrim Kuran / Z - Bir Kuşağı Anlamak

Son yıllarda Türkiye’de izlediğiniz, sizi en çok heyecanlandıran konser hangisiydi?

Büyük Ev Ablukada'nın Alman Lisesi öğrencilerine verdiği özel konsere sızmıştım. Neredeyse yarı yaşımda olan insanlarla eğlenmek çok özgürleştiriciydi. Kimse kimsenin umurunda değildi ve grup, ışıklar... Birlikte dans ettiğim arkadaşlarımla (Güneş Özgeç, Selin Sümbültepe var aklımda) enfes eğlendik beraber.

dilone

Fotoğraf: Miguel Reveriego, Moda editörü: Konca Aykan

Bu aralar herkesin yolu sık sık mutfağa düşüyor. Sizin de mutfağa girip denediğiniz tarifler oldu mu?

Balzamik sirkeli ve zeytinyağlı yeşil mercimek salatası; tam buğday unundan penne üstüne havuç, somon ve mozzarella; hafif baharatla tatlandırılmış, az pişmiş zeytinyağlı Brüksel lahanası ve kabak, şimdilik favorilerim arasında. Hem pratik hem hızlı olmaktan hoşlanıyorum mutfakta. Ve de az bulaşık çıkarmaktan elbette.

Evde kalma sürecinde hayata dair ne gibi çıkarımlarınız oldu?

Bence seneler sürecek bir dönüşümün eşiğindeyiz. Hayvanları, doğayı ve yaşayan her şeyi, tüm evreni seven; korumak isteyen bir yanım olduğundan bu süreç beni hayata karşı daha da açık ve şefkatli hale getiriyor. Sabahları uyanıp dans etmek, güzel bir kahvaltı hazırlamak, bizim için evde kalan ya da işlerine gitmeye devam eden herkesin ruhuna dua etmek, çocuk kitapları okuyup paylaşmak, bir grup müzisyen arkadaşımla evdeki objeleri çalarak müzik yapmak ve insanları da davet etmek, canlı konserlere adapte olmak ve ekibimin yardımıyla evde ufak bir stüdyo kurmak... Bir sürü şey oluyor aynı anda. Zaman, her birimizi izole etmiş olsa da birlikte olduğumuz çağın içinden geçiriyor bizi. Özgür ve sağlıklı günler geldiğinde konserlerde buluşmanın hayaliyle yanıp tutuşuyorum. Ancak Thom Yorke’un dediği gibi “Gerçek sevgi bekler”, bekliyorum.

ETİKETLER: VOGUEEVDE , VOGUEİNSTAGRAM , KALBEN , KALP HANIM , KÜLTÜR SANAT , KÜLTÜRSANATTAVSİYELERİ , VOGUETAVSİYE