13 Ağustos 2013

Koruklu Deniz Börülcesi Salatası

YAZI: CİVAN ER

Bunaltıcı yaz gecelerinde, çelimsiz bir omzun üzerinde zıplayarak uzaklaşan merdivenler gördüğünüzde boş pencerelerden içeri fırlamak için taşındıkları aklınıza gelmesin. Sahipsiz, şekerlenip şişmeyi bekleyen üzüm yavrularını, yani korukları da henüz mayhoşlukları kaçmadan ancak böyle toplarsınız. Kıvamında haşlanmış deniz börülcelerini bu diri meyveler, bulgur ve turşulanmış kırmızı soğanla karıştırıp serinletici bir yaz salatası hazırlayabilirsiniz.

Koruklu Deniz Börülcesi Salatası

Deniz Börülcesi             2 demet

İnce Bulgur                     50 gr.

Zerdeçal                          1 çay kaşığı

Koruk                                yarım kilo kadar               

Tuzlu Fıstık                      2 çorba kaşığı

Kırmızı Soğan                 1 adet, küçük

Limon                                yarım

Zeytinyağı

Tuz

Deniz börülcelerinin sert ve çamurlu saplarını bir doğrama tahtasının üzerinde kesip atın (Bıçağınızı çok körelteceği için tırtıklı bir bıçak kullanın). Daha sonra onları büyükçe bir kaba alın ve bol su doldurup altlarında çamurlarını atacak kadar boşluk olmasını sağlayın. 4-5 litre kadar suyu bir tencereye alıp kapağı kapalı olarak kaynamaya alın. 15-20 dakika çamurunu atması için beklettiğiniz börülceleri çıkarın ve kaynayan suyun içine bırakın. Börülcenin pişme süresi cinsine, su miktarına ve ocağın kuvvetine bağlı olduğu için arada sırada bir tanesini çıkarıp soğuk suya tutarak etinin rahatlıkla sıyrılıp sıyrılmadığını kontrol edin. Hazır olduklarında süzüp buzlu suyla dolu bir kapta soğutun ve etlerini çekip sert kısımlarından ayırın. Börülceleri fazla tuzunu atması için soğuk suyun içinde 15-20 dakika bekletin.

Bu arada  soğanları küçücük küpler halinde doğrayıp üzerine tuz serpin, yarım limonun da suyunu ilave ederek güzelce karıştırın ve bir kenarda bekletin. Küçük bir sos tavasına yarım bardak kadar su alın ve içine bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Kaynayınca bulgurun üzerine dökün. Korukları yıkayın,  bir avuç kadarını ayırın ve gerisini derin bir kap ya da havana alın. Tokmak ya da bardak altıyla güzelce ezip suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz koruk suyunu süzgeçten geçirip posasını atın. Kalan korukları bir tahtanın üzerinde ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkarın. Bulgurun şişip şimediğini kontrol edin. Tuzlu fıstıkları ovalayıp kabuklarını atın ve onları bir bardağın altıyla hafifçe ufalayın. Servis edeceğiniz zaman deniz börülcelerini beklettiğiniz sudan çıkarıp güzelce süzün, onları büyükçe bir kâseye alıp zeytinyağı, bulgur, kırmızı soğan, tuz ve bolca koruk suyuyla karıştırın. Tuzunu ve ekşiliğini kontrol ettikten sonra tabaklara alın. Üzerlerine doğranmış koruk ve fıstıkları gezdirip servis edin.   

ETİKETLER: VOGUE GURME , SALATA , CİVANER , YENİLOKANTA