10 Kasım 2020

Kendi Dünyan, Kendi Parkın

adidas x IVY PARK işbirliğinin ikinci koleksiyonunu “This is My Park” adlı kampanyayla duyuran adidas ve Beyoncé, herkesi kalıpların dışına çıkmaya ve kendi iç dünyasını yansıtmaya davet ediyor. Bu çağrıdan yola çıkarak çok yönlü karakterleri, farklı stilleri, yaratıcı projeleriyle ilham veren Beril Ateşoğlu, Deniz Işın, Melike Şahin ve Sina Özer’le kendi “parklarında” buluştuk.

Adidas

Kendi iç dünyanız, “kendi parkınız” nasıl bir yer?

BERİL ATEŞOĞLU: Benim için, kendi içimde yarattığım fantezi dünyasıyla gerçek hayatın kesiştiği yer benim parkım. O parkın içinde, evrenin yaratıcılığımla örtüştüğü anlar benim için en kıymetli anlar. Belli kalıplarla yaratıcılığımızın kısıtlandığını düşünüyorum. Instagram’da @demeyin_iz adında bir hesabımız var; insanların yaratıcılıklarını, özgürlüklerini kısıtlayacak cümlelerin söylenmemesi gerektiğini savunuyoruz. Bu yüzden benim parkım huzurlu, sevgi odaklı ve iletişime önem veren bir park.

MELİKE ŞAHİN: Büyük bir park; oldukça da renkli olduğunu söyleyebilirim ama yaş aldıkça karanlık kısımlarını da fark etmeye başladım. Parkın bu karanlık ve ürkütücü tarafları da beni besliyor. Şarkılarımdaki hüznü biraz oraya dayandırmaya başladım. Parkın dışarıya dönük kısmı her zaman renkli ama içeriye dönük kısmı beni mesleki olarak doyuran kısım. Şarkı yazmak ve söylemek için o alandan faydalanıyorum.

SİNA ÖZER: Benim parkım daha soyut bir park. Kendi hayatlarımın, geçmişteki yanlışlarımın, eksikliklerimin ve zayıflıklarımın olduğu bir park. Bu parkın güzel tarafı, bunlarla barıştığında oranın çok daha keyifli bir yer olması. Önemli olan kendini o parka ait hissetmek; o zaman o park senin en eğlenceli alanın oluyor.

DENİZ IŞIN: Benim parkım kimi zaman bir korku tüneli, kimi zaman dönme dolap, kimi zaman en ücra köşede tek başına sakince sallanan bir salıncak. Kendi iç dünyamda dengeli bir dengesizlik var. Bunu kabullenmek çok kolay değil ama tam da bunu öğrenmeye başladığım bir dönemdeyim. Bir insan kendini sevdiği sürece çevresindekilere de koşulsuz ve sınırsız bir sevgi veriyor. O zaman da o parka istediğin herkesi çağırıp oynayabiliyorsun.

Beyoncé bu koleksiyonda ilhamını kendi iç görüsünden alıyor. Koleksiyonun ilham kaynağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

BERİL ATEŞOĞLU: Benim Beyoncé’nin hayatıyla empati kurabilmem mümkün değil ama ben burada şöyle bir durumla karşılaşıyorum; Beyoncé benimle empati kurabiliyor. Hepimizin kafasında “ben nasıl büyük insan olacağım” sorusu vardır ya, işte büyük insan böyle olunuyor. Bu, müthiş bir empati yeteneğine ve vizyoner bir bakış açısına sahip olmakla, bütün tabuları yıkmaya yönelik bir gelişimle ve çok çalışmakla sağlanabiliyor. IVY PARK bu anlamda çok doğru bir metafor. İnsanın kendi biricikliğinin ve kıymetinin altını çizebilmek için güzel tasarlanmış bir fikir.

MELİKE ŞAHİN: Koleksiyonun ana fikri olarak bunu düşünmüş olmasına gerçekten bayıldım. Dayatılan dış güzellik algıları artık birazcık sıkıcı hâle gelmeye başlamıştı. Koleksiyonun kişinin iç güzelliğine, iç dünyasına odaklanması beni inanılmaz yükseltti.

SİNA ÖZER: Farklı yaşantılardan gelmemize rağmen Beyoncé’nin iç görüsünde yer alan birey olma hissiyatı ve özgürlük bizi ortak paydada buluşturuyor. Beyoncé kadar güçlü bir kadınla ortak paydada buluşmam tamamen onun başarısıdır.

DENİZ IŞIN: Önce bir insan, sonra kadın olarak kendimizi bedenen, ruhen ve zihnen özgür hissetmenin bir bütün olduğunu düşünüyorum. Kendini sevmek ve içine dönmek de bu yoldan geçiyor. O yüzden bu iç görü harika bir ilham kaynağı olmuş.

Adidas

“Baskılanmış duygularla baş edebilmenin de en kıymetli yolu sanat. ‘Sanat sanat için midir, toplum için midir’ sorusuna cevabım: Akıl sağlığı içindir.” – Beril Ateşoğlı, @demeyin_iz hesabının kurucusu

Adidas

“Toplumsal olarak kadına dayatılan güzellik algısındansa, kendi iç dünyamızın farkındalığına varabilmemiz harika.” – Melike Şahin, müzisyen

Adidas

“Giydiğim parçaların cinsiyetsiz olması bana kendimi çok özgür ve rahat hissettiriyor.” – Sina Özer, oyuncu

Adidas

“Kalıplaşmış yargıları reddetmek, bence bir insanın özgürleşmek için atabileceği en büyük adımlardan bir tanesi.” – Deniz Işın, oyuncu

Projeye katkılarından dolayı Senem Çapa ve ekibine teşekkürler.

ETİKETLER: ADİDAS , IVY PARK