03 Haziran 2018

Jennifer Aniston’ın Los Angeles Tepelerindeki Evi

EDİTÖR: LAWREN HOWELL

YAZI: MAYER RUS

FOTOĞRAF: FRANÇOİS DİSCHİNGER

Los Angeles tepelerinde yüzyıl ortası mimari tarzda muhteşem bir ev, samimiyeti ve sıcaklığıyla şahane bir ev sahibi. Oyuncu olmasaydı tasarımcı olmak istediğini söyleyen Jennifer Aniston’a konuk olduk ve bilinmeyen yönünü keşfettik: Dekorasyon tutkusu.

Jennifer Aniston

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

Jennifer Aniston’ın ev ofisinde, uluslararası bir holdingin yönetici ofisinden çekip çıkarılmış izlenimi veren çok heybetli bir masa var. Etrafa pozitif bir otorite yayıyor. “Başına kurulunca kendimi o kadar güçlü hissediyorum ki, o yüzden bu masaya hemen hemen hiç oturmuyorum” diye şaka yapıyor enerjik oyuncu. Los Angeles’daki evinin bol ışıklı mutfağında, bilgisayarlı gösterişsiz çalışma ortamını tercih ediyor. “Çok daha sıcak” diye açıklıyor. “Tercihim hep bundan yana zira.”

Jennifer Aniston

Aniston’ın ofisindeki vintage deri kulüp koltuklar, JF Chen’den; Don S. Shoemaker tasarımı masanın karşısına yerleştirilmişler. Lamba, Tiffany.

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

Jennifer Aniston’ı sevmemek mümkün değil. Güvenirliği tartışılsa da ona çok uyan Amerika’nın Gözdesi unvanını ilk alışının üzerinden yirmi yıl geçti ve Friends dizisinin yıldızının bu ayrıcalığını yitirmeye hiç niyeti yok. Komik, kendisiyle dalga geçebiliyor. Kariyerinin tüm aşamalarını, romantik ilişkilerini ve saç kesimini yakından izleyen çılgınlık derecesindeki ilgiye rağmen inanılmaz alçakgönüllü. Tasarım tutkunları açısından Aniston’ın ilginç bir yönü daha var: Mükemmel bir zevke sahip.

Jennifer Aniston

Oturma odasındaki vintage gül ağacı büfenin üzerinde kişisel fotoğraflar var, diğer fotoğraflarsa Staley-Wise Gallery’den

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

“Oyuncu olmasaydım tasarımcı olmak isterdim. Sürecini çok seviyorum” diyor evini yenilemekten yılmayan Aniston. “Kumaş ve malzeme seçmekte ruhumu besleyen bir şeyler var.” Mimar A. Quincy Jones tarafından tasarlanıp 1965 yılında inşa edilen Bel Air’deki binanın yeniden yorumladığı ev projesi, Aniston’ın bu mesleğe karşı beslediği tutkuyu sınavdan geçirmiş adeta.

Jennifer Aniston

Ana yatak odasında, Aniston’ın köpeği Dolly, platformu kaplayan paşmina halının üzerine uzanmış. Süet başlı özel imalat ceviz yatak, Shadley tasarımı

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

Los Angeles’ın Trousdale Estates bölgesindeki Harold Levitt tasarımı çok sevdiği evini satıp Manhattan’da yaşamayı deneyen oyuncu, Greenwich Village’daki apartmanını saran paparazziler yüzünden geri adım atmış ve 2011’de bu evi satın almıştı. Bina, o sırada mimar Frederick Fisher tarafından yapılan renovasyondan henüz çıkmıştı ama Jones’un vizyonuna sempatik bir bakış açısıyla yaklaşmış olmasına rağmen Aniston’ın zevk anlayışı için aşırı sade ve minimaldi. “Çin kırmızısı boyanmış dev bir kapıya doğru giden dramatik bir girişi vardı” diye anımsıyor aktris. “Estetik açıdan istediğim şeyden çok uzak olmasına rağmen uygun olabileceği duygusuna kapıldım. Açıklaması zor ama bir bağ hissettim.”

Jennifer Aniston

Yüzyıl ortası mimari tarzındaki ev havuza bakıyor

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

Aniston, Los Angeles’daki eski evinin tasarımında birlikte çalıştığı iç mimar Stephen Shadley’den, Bel Air’de de benzer bir kimya yaratmasını istemiş. Orijinal yapının modernist özü korunarak, bazı keskin hatları yumuşatılmış ve iç mekanda dokusuyla öne çıkan organik malzemeler ve mobilyalar kullanılmış. “Jennifer, ahşap, taş ve bronz gibi içeriği ve derinliği olan malzemelerden hoşlanıyor” diyor, Shadley. “Bir şey ne kadar güzel ya da gösterişli olursa olsun, sıcak ve davetkar da olmak zorunda.”

Jennifer Aniston

Ana banyoda, Waterworks armatürlü Shadley tasarımı özel yapım mermer küvet, ufak bir avlu bahçeye bakıyor. JF Chen’den gül ağacı vintage tabure

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

Aniston bu düşünceyi doğruluyor. “Cazibe önemli ama konfor vazgeçilmez” diyen oyuncu, salonundaki Jean Royère Polar Bear vintage kanepe, Jacques Adnet sandalyeler ve Ludwig Mies van der Rohe gündüz yatağını kanıt olarak gösteriyor. Aniston evin ustaca katmanlara ayrılmış iç tasarımının, Shadley, Los Angelesli tasarımcılar Kathleen ve Tommy Clements ile Jane Hallworth’ın önemli katkılarda bulunduğu bir ekip çalışması olduğunu söylüyor. Şu anda ayrı yaşadığı eşi Justin Theroux’nun desteği olmuş. “Justin’in de işin içinde yer almak istemesi, tasarım sürecine bir görüş daha eklendiğinde nasıl davranılacağını öğrenme aşaması oldu benim için” diyor, Aniston. “Örneğin önerilen bir şeye hemen ‘Hayır!’ demenin ortak çalışma açısından en uygun hareket olmadığını anladım.”

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston, ev ofisinde; Balenciaga hırka ve GRLFRND denim giyiyor

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

Aniston, yüzyıllara yayılan ev dekorunu “Eski Dünya ile Yeni Dünya’nın karışımı” olarak niteliyor. El yapımı duvar kağıdı, yüzyıl ortası eşyalar, ipek halılar, parlatılmış beton, antik Japon paravanlar ve soyut ekspresyonist tabloların bir arada yer aldığı çok dilli bir mekan bu. Adolph Gottlieb, Robert Motherwell, Glenn Ligon sanat eserleri ve Vladimir Kagan, Edward Wormley, Arturo Pani mobilyalar gibi seçkin parçaların varlığına rağmen gerçek başarı, Shadley’nin yeniden tasarladığı iç mekandaki farklı dekoratif kompozisyonların armonisinde yatıyor.

Jennifer Aniston

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

“Her köşede farklı bir deneyim yaşıyorsunuz. Baktığınız her yerde bir manzara var. Bu akışı sağlamak için büyük uğraş verdik” diyor Aniston. Eskiden yamaçlarından birinde bağ bulunan geniş arazinin dönüştürülmesi sırasında da aynı anlayış uygulanmış. Bahçe tasarımcısı Marcello Villano ile peyzaj mimarı Anne Attinger açık alanları birbiriyle bağlantılı dış odalar, teraslar ve Asya esinli cep bahçeleri halinde yeniden organize etmişler. Pazar günleri evde yemek pişirmeye, arkadaşlar, çocuklar ve köpeklerle havuz kenarında zaman geçirmeye ayrılıyor. “Mükemmel bir tako bar hazırlıyoruz, çili Los Angeles’da hava serinken çok iyi gidiyor” diye konuşuyor oyuncu.

Jennifer Aniston

Salon, 20. yüzyıl klasikleriyle döşenmiş. Jean Royère Polar Bear kanepe; Arturo Pani kokteyl sehpası; Jacques Adnet deri koltuk; Piet Hein’ın Fritz Hansen için tasarladığı Holly Hunt deri kaplı Wyeth’den alınma bar taburesi; Shadley tasarımı özel imalat ceviz, bronz ve mika bar; en sağda bir Robert Motherwell tablosu.

Fotoğraf: François Dischinger, Styling: Lawren Howell

Aniston’ın kariyeri eskisi gibi başarıyla devam etse de (yeni filmi eski bir güzellik kraliçesini oynadığı Dumplin’ adlı bağımsız komedi) burada kurduğu hayat, önceliklerini düzene sokmuş. “Üç ayda bir toparlanıp başka bir yere gitmekte romantik bir yön olduğunu düşündüğüm zamanlar oldu. Ama artık ele aldığım projeler konusunda daha özenli davranmaya başladım.”

ETİKETLER: JENNİFER ANİSTON , EV , DEKORASYON