10 Eylül 2017

İyi Bir Komşu Kimdir?

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

15. İstanbul BienaliElmar VestnerElmgreen & Dragset

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali, 16 Eylül’de açılıyor. Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in yaptığı bienalde 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı işleri sergileniyor. 30 sanatçının bu bienal için özel olarak ürettiği yeni eser ise ilk kez İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul Bienali’nde bu yıl "İyi Bir Komşu" teması çerçevesinde ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işler sergileniyor. Bienal, İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi mekânların yanı sıra Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi gibi konut özelliği taşıyan sergi alanlarına da yayılıyor.

bienal

15.İstanbul Bienali’nin birçok uluslararası kültür kurumunun işbirliğiyle hayata geçirdiği billboard projesi kapsamında ‘iyi bir komşu’ya dair farklı sorular, Şubat ayından itibaren dünyanın birçok farklı kentindeki billboard’lar aracılığıyla sergileniyor.  

istanbul bienali

Şehir sakinlerini “İyi bir komşu korkmadığınız bir yabancı mıdır?” veya “İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?” gibi sorular üzerine düşünmeye teşvik ediyor. Proje sanatçı Lukas Wassmann, küratörler Elmgreen & Dragset ve bienalin grafik tasarımcısı Rubert Symth işbirliğiyle hazırlandı.

 15. İstanbul BienaliKüçük Mustafa Paşa Hamamı

Sanatçı Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali Kamusal Programı’nın Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek aile kurumunun ötesine geçen aidiyet arayışlarına odaklanan Seçilmiş Aileler başlıklı açılış sempozyumunda Sahrzad Mojab, Joseph Massad ve Şükrü Argın sunumlarını gerçekleştirecek. İstanbul Modern’de gerçekleşecek Müşterek Kader başlıklı kapanış sempozyumu ise Massimo de Angelis, Stavros Stavrides ve Ayfer Bartu Candan’ın katılımıyla kent ekolojisi ve mekanların ilişkilerimiz üzerindeki etkisine odaklanacak.

15. İstanbul BienaliPoyraz Tütüncü  Alejandro Almanza Pereda, 2017

Katılımcıların birlikte düşüneceği, yemek pişireceği, okuyacağı ve müzik yapacağı haftalık etkinliklerle devam edecek olan bienalde, Ezgi Tuncer göç ve yemek üzerine farklı ülkelerden davetli şeflerin birlikte yemek pişirecekleri ve sohbet edecekleri bir atölye gerçekleştirirken, akademisyen Sezai Ozan Zeybek kent tarihiyle köpeklerin tarihini birlikte okuduğu bir sunumla programa katkı sunuyor. Evrim Hikmet Öğüt’ün düzenlediği atölyede ise İstanbul’un göçmen ve yerleşik müzisyenleri bir araya gelerek doğaçlama bir performans sergiliyor. Çukurcuma Kolektifi ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın, yer aldığı Nejat Eczacıbaşı Binası’nın alt katında oluşturduğu yeni serbest mekânda okuma günleri düzenliyor. Hamiş Suriye Kültür Merkezi ve Goethe-Institute işbirliğiyle düzenlenen atölyede ise çocuklar, Suriyeli genç sanatçıların yardımıyla kendi süper kahramanlarını yaratıyorlar.

Bienalin ön izleme günlerinde çeşitli sanatçı konuşmalarına da yer veriliyor. Fred Wilson Pera Müzesi oditoryumunda aynı müzede sergilenen “Afro Kısmet” isimli bir konuşma yapıyor. Mısırlı görsel sanatçı ve araştırmacı Heba Y. Amin ise Galata Rum Okulu’ndaki video eseriyle ilişkilenen “Generalin Leyleği” başlıklı sunum-performansını Pera Müzesi’nin oditoryumunda gerçekleştiriyor.

 

ETİKETLER: İKSV , 15. İSTANBUL BİENALİ