27 Aralık 2017

İstanbul’un Mini Postanesi: ’74 Post Office

 17-12/27/silvia-venturini-fendi.jpg

Silvia Venturini Fendi

İstanbul’74, sanatın iyileştiri gücünü ortaya koyduğu ’74 Postcards projesini, bu sene mini bir postaneyle genişletiyor. Maya Vakfı’nın Project Lift’e destek amacıyla başlattığı başlattığı ’74 Postcards, dünyanın dört bir yanından sanatçıların eserlerini sınırlı sayıda basılmış kartpostallara dönüştüren ve çocukların geleceği için sanatın iyileştirici gücünü destekleyen bir proje. Kartpostalların satışından elde edilen gelir, travmatik olaylara maruz kalmış çocuklara sanat terapisiyle topluma yeniden kazandırılmasını hedefleyen Project Lift’e bağışlanıyor.

17-12/27/inez-vinoodh.jpg

Inez & Vinoodh

2016 yılında hayata geçirilen ‘74Postcards sosyal sorumluluk projesine dünyanın farklı ülkelerinden birçok sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve modacı, katılımlarıyla destek verdi. Bu isimler arasında, dünyaca ünlü İngiliz oyuncu ve performans sanatçısı Tilda Swinton; hem sanat hem de moda dünyasında adlarından sıkça söz ettiren Hollandalı fotoğrafçı ikilisi Inez & Vinoodh; Türkiye sanatının en önemli isimlerinden Komet; İtalya’da ödüllü filmlere imza atan yönetmen ve senarist Ferzan Özpetek ve daha birçok isim yer alıyor.

17-12/27/jose-parla.jpg

Jose Parla

Bu sene, ‘74POSTCARDS projesi için tasarlanan kartpostallar, Caran d’Ache kalemlerinin de desteğiyle Maçka’daki ISTANBUL’74 galerisinde 13 Aralık – 13 Ocak tarihleri arasında sergileniyor.

17-12/27/margherita-accapani-missoni-1.jpg

Ziyaretçiler, 13 Aralık-13 Ocak tarihleri arasında ISTANBUL’74’ün galerisindeki ‘74 Post Office temalı postaneye gelerek, istedikleri ‘74Postcards kartpostalını seçebilecek, Caran d’Ache kalemlerle mesajlarını yazabilecek, PTT’nin kişisel pul hizmeti kapsamında özel üretilen ISTANBUL’74 pullarını yapıştırarak, dünyanın herhangi bir yerindeki sevdiklerine gönderebilecek.

17-12/27/kate-schelter.jpg

Kate Schelter

ISTANBUL’74, ‘74Postcards projesiyle şehirler ve geçmiş ile gelecek arasındaki bağı canlı tutmanın en nostaljik yolu kartpostalları yeniden gündeme getirirken, bu hatırlatmayı, farklı ülke ve disiplinlerden sanatçıların desteği ile fayda sağlayacak bir değere dönüştürmeyi amaçlıyor.

ETİKETLER: ISTANBUL'74 , 74POSTCARDS , SANAT