16 Ocak 2015

Intentional Overdose

Intentional Overdose sergisi, Dünya Çağdaş Sanatında her geçen gün öne çıkan, uluslararası alanda çalışan ve tanınırlığı olan İstanbul merkezli çağdaş sanatçılarını bir araya getirdi. İmgesel yönü güçlü ve izleyici üzerinde görsel anlamda etkili işler üreten isimlerin katılımıyla gerçekleşen “Intentional Overdose” bu açıdan katılan her bir sanatçının çalışmasının söylem düzeyinde değil; çağdaş estetiğin güncel karşılığı bağlamında bütünlük arz edecek şekilde tasarlandı.

 

 
Peki “Intentional Overdose” – “Kasıtlı Aşırı Doz” tam olarak neye tekabul ediyor?
 
Çağdaş sanatın öne çıkan iki boyutlu çalışmalarındaki ortak özellik; imgenin renk, doku veya teknik kullanılması yoluyla iki boyuttan kurtarılması ve 3. boyuta geçebilmesi olarak özetlenebilir. Bu; temel olarak mekanı önceleyen ve mekanı kendi içine çekerek kendi sınırlarından kurtulan bir sanat anlayışıdır. Bu yönden de sanatçıların çalışmaları sadece kendi iç bütünlükleri içinde değerlendirilmeyip bulundukları yere olan aşırı dozdaki müdahaleleri ile de ele alınmayı hak ederler. “Intentional Overdose” sergisi işlerin tüm mekanda bir gövde gösterisi yaparcasına öne çıkmasının izleyici üzerindeki muhtemel etkisine odaklanmaktadır.  Bu yönden Türkiye’nin öne çıkan çağdaş sanatçılarının işlerinin OVERTHOSE mekanı içerisinde birbirleri ile nasıl iletişim kurduklarının deneyimidir. “Intentional Overdose” buradaki yüksek sesli konuşma ve yüksek gerilimli imgeler toplamının adıdır.
 
 
 
Sanatçı: Murat Pulat
 
 
 

Sanatçılar:     Kezban Arca Batıbeki, İsmet Doğan, Komet, Murat Pulat Ayline Olukman, Merve Şendil, Ardan Özmenoğlu ve Halil Vurucuoğlu

Tarih:              28 Şubat 2015'e kadar ziyaret edilebilir.

Yer:                  Overthose - Maçka Caddesi Erhan Apt. No:16 D:1 Teşvikiye

 

 

ETİKETLER: SERGİ , INTERNATİONAL OVDERDOSE , INTERNATİONAL OVERDOSE