14 Haziran 2016

İngiltere'deki Okullarda Cinsiyetsiz Üniforma Devri

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Toplumsal cinsiyette eşitliğin tamamıyla sağlandığını hayal edelim. Kadınla erkeğin, heteroseksüelle eşcinselin, transseksüelle trans bireyin eşit şartlarda, eşit koşullarda ve eşit özgürlük haklarıyla bir arada yaşadığını. Bu ideal tabloya en sağlıklı şekilde ulaşmanın yolu hiç şüphesiz eğitimden geçiyor.

Jayden SmithFotoğraf: @officialjaden

Avrupa ve İskandinav ülkelerinin bu hayale en yakın ülkeler olduklarını tartışmaya dahi gerek yok. Annelik duygusunun nasıl bir şey olduğunu öğrenip, eşiyle empati kurabilmek adına erkekler için emzirebilen gömleklerin tasarlandığı ülke İsviçre. Çocuk kitaplarında mavi ve pembe ayrımının olmadığı, çocukların cinsiyet kodlarından arıtılıp özgür bir dünyayla tanıştırıldığı hikayelerde çoğunlukla Avrupa ve İskandinavya’dan çıkıyor. Temelinde, bütün önyargılar eğitimle ve empatiyle kırılıyor.

İngiltere de okullarda yürürlüğe sokacağı yeni üniforma reformuyla, cinsiyet kalıplarını ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Hükümet desteğiyle öğrenciler arasında cinsiyetsiz bir dünya yaratmak isteyen okulların amacı eşitlik kavramını temelden sağlayabilmek. LGBT haklarını koruyan ve homofobiye karşı savaş açan Educate & Celebrate organizasyonu ile birlikte yürütülen proje kapsamında şimdiden Allens Croft Primary School ilkokulları için 200 bin sterlinlik bir bütçe yaratıldı. İngiltere genelinde 80 tane ilkokulu bulunan Allens Croft Primary School, okul ilkelerinde cinsiyet ayrımına yol açacak bütün maddeleri kaldırdı. Kız, oğlan, eşcinsel, trans birey ayırmaksızın herkesin kendi kimliğini belirleme özgürlüğüne sahip olduğunu garantileyen yeni üniforma reformuyla birlikte erkek öğrenciler etek, kızlar da pantolon giyebilecek.

 

ETİKETLER: AKIŞKAN CİNSİYET , CİNSİYET , JADEN SMİTH , İNGİLTERE