11 Kasım 2021

Haftanın Öne Çıkan Kültür Sanat Haberleri

Evde izleyeceğiniz dijital platforma gelen filmlerden “şehrin tadı sokakta çıkar” diyenlere özel etkinliklerle, Kasım ayının ikinci haftasını karşılıyoruz.

emre yusufi

Emre Yusufi

Emre Yusufi’nin ilk solo sergisi Harmony of Contrast

Yapı Kredi bomontiada 6-30 Kasım tarihleri arasında, çağdaş sanatçı Emre Yusufi’nin uzun bir süreden sonra Türkiye’de açtığı ilk solo sergisi Harmony of Contrast’a ev sahipliği yapacak. İzleyiciler sergide Yusufi’nin heykel, dijital ve NFT formatındaki son dönem çalışmalarını keşfetme fırsatı bulacak.

Senenin en konuşulan filmlerinden TITANE ön gösterim yapıyor

Geride kalan Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanarak tüm dikkatleri üzerine çeken TITANE, 19 Kasım Cuma günü MUBI kullanıcılarına özel bir ön gösterim yapıyor. Julia Ducournau’nun seyirciyle buluştuğu ilk andan bu yana şok dalgaları yaratan filmi, sadece 24 saat için geçerli olacak bu çok özel ön gösterim kapsamında MUBI üyelerine ve7 günlük ücretsiz deneme üyeliği başlatan herkese açık olacak.

emre yusufi

Horasan

Öfke, Adalet ve Sükunet Üstüne Bosch, Goya ve Monet izinde

Yaşadığı çağı yansıtan ve geleceğe dair fikirler sunan disiplinlerarası sanatçılara açık online bir sanat ve tasarım galerisi olarak kendini tanımlayan Artcrowdistanbul Online Galeri, Mustafa Horasan’ın (Horasan) soyutlamalara adanan ilk solo sergisiyle sanat sezonunun sonbahar enerjisini devam ettiriyor. 13 Kasım tarihinde açılacak ve iki ay süreyle çevrimiçi olarak izlenebilecek Öfke, Adalet ve Sükunet Üstüne Bosch, Goya ve Monet İzinde başlıklı sergi, pandemi sürecinde kişisel tarihimiz ve dünya tarihinde geriye dönüp baktığımız, doğanın peşine düştüğümüz günlerin ardından Horasan’ın usta ressamlara ithafen ilk kez seyirciyle buluşturacağı soyutlama eserlerinden oluşuyor.

Mete Bahtiyar Karataş’tan “Kısa Bir Aralık”

Sıcak cam üfleme tekniğinde işler üreten Mete Bahtiyar Karataş’ın Kısa Bir Aralık adlı sergisi 18 Kasım’da Galeri Selvin Arnavutköy’de açılıyor. Sergide camın aniden soğumuş, sertleşmiş hali adeta zamanı durdurarak, sık sık yapmak zorunda kaldığımız çevre-tavır değişiklikleri nedeniyle girdiğimiz yüzlerce rolün seyrine olanak tanıyor. Sıcak camın yarattığı biçim değişiklikleri, maskelerimize göz atabilme imkanı sağlıyor. Camı sıcakken şekillendirerek figüratif heykeller üreten sanatçının sergisi 10 Aralık’a kadar sürecek.

 

ETİKETLER: KÜLTÜR SANAT , ETKİNLİK REHBERİ