09 Kasım 2010

H&M'in Lanvin'ine önbakış

YAZI:

Modern çağda bazı efsaneler daha yaşanırken yazılır. H&M'in bugüne kadar tasarımcılarla yaptığı kapsül koleksiyonlar bir yana, Lanvin ile yaptığı işbirliği daha şimdiden büyük bir mite dönüştü.!..! Kataloğundan tanıtım filmine, modellerden lookbook'a kadar her detay -sosyal medya başta olmak üzere- basında büyük bir yankı uyandırdı.

Dün akşam H&M'in Nişantaşı'ndaki showroomu'nda Lanvin koleksiyonu ile bizzat tanıştık.

 

Koleksiyonla ilgili merak edilen birkaç sorunun cevabını ve söylenti şeklinde yayılmış bazı gerçekleri bizzat markanın Türkiye İletişim Müdürü'nden, Pelin Atay Kuran'dan öğrendim.

Koleksiyonda 15'i aksesuar olmak üzere 45 parça kadın, 10'u aksesuar olmak üzere 35 parça erkek ürünü bulunuyor. Yani toplam 80 parçalık koleksiyon. Dolayısıyla kapsül demek biraz haksızlık olur.

 

Üstelik bugüne kadar yapılan tasarımcı işbirlikleri arasında da en fazla ürüne sahip koleksiyon Lanvin'inki. Ufak bir araştırma yaptım. Lagerfeld (2004) 30, Stella McCartney (2005) 40, Viktor&Rolf (2006) 70, Roberto Cavalli (2007) 45, Comme des Garçons (2008) 30, Sonia Rykiel iç giyim ve örme koleksiyonu için (2009) 60 parça hazırlamış.

 

Peki 23 Kasım'da alışveriş nasıl gerçekleşecek? Söylentiler çok fazla, ama durum sanıldığı kadar komplike değil. Sabah saat 8'de Forum İstanbul açılıyor ve sıraya girmeye başlıyorsunuz. Saat 10'da ise mağaza açılışı.

 

20 kişilik gruplar halinde mağazaya özel renklerdeki bilekliklerle alım başlıyor. Alışveriş süresi 15 dakika. Süre bitimine kadar her parçadan ancak tek bir tane alabiliyorsunuz. Ama isterseniz bütün koleksiyonu alma şansınız var. Beş dakika içinde mağaza toplanıyor ve bir sonraki grup içeri alınıyor. O arada çıkarılan bilekliklerin devredilmesi ya da yeniden kullanılması söz konusu olmayacak. İzdiham ve karmaşayı önlemek adına tüm dünyada uygulanacak yöntem bu.

 

Bir diğer önemli bilgi ise H&M'in ikinci mağazasının Aralık ayının ilk haftası İstinye Park'ta açılacak olması. İstiklal Caddesi'nde açılacağı söylentileri henüz doğrulanmış değil.

 

EDİTÖRÜN NOTU:

H&M'in resmi sitesindeki bilgiler 2011 ilkbaharında Sapphire AVM ve Bakırköy Forum Marmara AVM'de birer mağaza açılacağını söylüyor. Gelişmeler için takipte kalın.

Lanvin'in H&M için hazırladığı koleksiyon için tıklayın.

Vogue Türkiye Yayın Koordinatörü Özge Sarıkadılar'ın Stockholm'daki H&M Tasarım Merkezi'nden notları için tıklayın.

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar