13 Kasım 2012

Figaro'nun düğünü yapılır

Gelinin tüm arkadaşlarının damadın yüzü şeklinde maskeler taktığı bekarlığa veda partilerinden sıkıldınız mı? Ya da kız bebek için pespembe, erkek için masmavi dekore edilen babyshower’lardan? Biz çok sıkıldık. Bu yüzden sizi Tandemİstanbul’la tanıştırmak istiyoruz. Alışılagelmişin dışında, yepyeni fikirler ve kutlama yöntemleriyle özel etkinlik tasarımı yapan Tandemİstanbul’un bir de ‘private dining’ servisi var. Kendilerinden dinliyelim.

 

 

Siz kimsiniz?
Biz Tandemİstanbul'un kurucu ortakları; Deniz Mumcuoğlu ve Zeynep Şimşek.Kültür-sanat ve reklam sektöründe geçen uzun yıllardan sonra kurumsal hayatlarımıza veda edip, Tandemİstanbul'u kurduk. Seneler boyunca yakın çevremiz için amatör ruhla, profesyonel kalibrede etkinlikler yaptıktan sonra bu yol kaçınılmaz olarak açıldı.


Bugüne kadar yaptığınız en ilginç ve en eğlenceli etkinlik sizce ne oldu?
Genelde en eğlenceli etkinlikler tabiatı gereği bekarlığa veda partileri oluyor.

 

 


Top 3'ümüz şöyle;
1. Büyükada'nın en güzel otelinde, başından sonuna geline sürpriz olarak planlanan, bayi toplantısı temalı, belgesel sunumlu, plaket takdimli ve geline özel hazırlanmış gazete ile son bulan bir haftasonu.
2. Kumkapı'da, gelin adayına ve geceye özel hediye olarak gelen genç İsveçli akapella erkek grubu sürprizli meyhane gecesi.
3. 20 kişilik bir grubun Alaçatı seyahati... Gelinin tek bildiği uçağın geliş-dönüş saatleriydi. Tüm hafta sonuna yayılan sayısız etkinlikler, özel bir teknede striptiz şovu ile son buldu.

 

 


Private dining servisinizden bahseder misiniz?
"Şef Hazer Amani ile Private Dining" özel davetlere yönelik sunduğumuz servislerden biri. Türkiye'de henüz çok yaygın olmayan bu gastronomik deneyim, hayal edilebilecek tüm kültürlerin yemeklerini, özel malzemelerini, yerel ve taze malzemelerle harmanlayıp, kendi evinizin konforunda sunuluyor. Şef Hazer Amani, her davete özel yeni bir menü tasarlıyor ve bu dört saate yakın sürecek olan degüstasyon boyunca neyi, nasıl ve neden seçtiğini konuklara kapsamlı bir şekilde anlatıyor. Degüstasyon süresince yemeklerle eşleştirilecek tüm içecek seçimleri şef tarafından konuklara tanıtılıyor.

 

 

Davet vermek isteyen biri size gelmeden önce kafasında neleri belirlerse işiniz kolaylaşır?
Müşterilerimizden temel beklentimiz kendilerini bize iyi ifade etmeleri ve yeterince tanıtmaları. Böylelikle onların beklentilerinden ilham alarak onları en iyi şekilde yansıtan ve en mutlu edecek temayı yaratabiliyoruz.


Yıldırım etkinliği hazırlamak için en az/en fazla ne kadar zamana ihtiyacınız var? En az kaç gün önceden size gelmeliyiz?
Bu etkinliğin boyutu ve amacına göre değişkenlik gösterir. Ama bir düğünden söz ediyorsak yaklaşık bir ay, yemek davetiyse bir hafta gibi hazırlık süreci gerekir. Brief’i aldıktan sonra gelen hazırlık süreci en eğlendiğimiz kısım zaten. :)

 

 

Sizi farklı kılan özellikleriniz neler?
Her boyutuyla kutlama kültürüne taptaze bir yorum getirmeyi amaçlıyoruz. Müşterilerimizin hafızalarında tatlı bir iz bırakacak, ruhu olan etkinlikler tasarlamak bu işi yapma nedenimiz. Kutlama vesilesi ne olursa olsun, akla gelen veya gelmeyen tüm temaları samimi bir şenliğe dönüştürüyoruz. Yerli Malı Haftası, Kabotaj Bayramı, Ekinoks, Sevgililer Günü ya da maskeli-maskesiz, sebepli-sebepsiz her türlü vesileye uygun temalı partiler...

 

 

https://www.tandemistanbul.com

facebook.com/TandemIstanbul

ETİKETLER: ETKİNLİK , RÖPORTAJ