14 Şubat 2015

Farkındalığınızı Besleyin

YAZI: HÜLYA KURT

 
Dünyanın en sağlıklı gıdalarıyla beslenip vücutları hala alkali olmayan bir çok insan var. Çünkü gıdaların ötesinde içeride olan bambaşka bir yolculuk daha var.
 
Düşünceleriniz, davranışlarınız, hisleriniz ve inançlarınız metabolizmanızı ve  bütüncül olarak sağlığınızı etkiliyorlar. Sadece gıdaların sağlıklı olması sağlıklı olduğunuzun ve olacağınızın anlamına gelmiyor. Burada duygularınız ile yemekler arasında hissetmeniz ve fark etmeniz gereken derin bir bağlantı var ve tüm hassasiyetler bu noktada açığa çıkıyorlar.
 
Örneğin; stres altındayken sempatik sinir sistemi harekete geçiyor ve bu nörolojik sistem vücudu savaşmaya hazırlıyor. Bu işlevlerden biri sindirim sistemini kapatmak oluyor. Bu olduğunda sindirim enzimleri daha az üretiliyor ve gıdalar absorbe edilmeden dışarı atılıyor. Gıdaları yeterince yakacak agni(sindirim) ateşine sahip olunmadığında ise gaz, mide yanması, hazımsızlık gibi huzursuzluklar yaşanıyor. 
 
Diyetlerde oluşan plato döneminde ve ülserin oluşmasının temeline baktığımızda da genellikle stres ve kaygı vardır. Çünkü stres aynı zamanda midede aşırı asit salgılar. Bu nedenle kendinizi stresli, kaygılı ve içsel olarak huzursuz hissediyorsanız aslında ne kadar alkali beslendiğinizin önemi yoktur. Sağlıklı beslenirken ve yemekleri yerken gıdalardan daha çok içeride var olan duygularınızı da gözlemlemelisiniz. Her an duygularınızın ve düşüncelerinizin farkında olmalı; kendinizi, içsel doğanızı sakinlikle gözlemlemeyi, anlamayı ve keşfetmeyi sürdürmelisiniz.
 
 
 
Bademli ve Zencefilli Raw Havuç Çorbası(4 Kişilik)
 
Malzemeler:
 
10 adet havuç
1 adet yeşil elma
1 adet olgun avokado
1-2 dilim taze zencefil(sindirim için)
1 tutam himalaya tuzu
1 tutam tarçın
1 tutam taze karabiber
1 tatlı kaşığı soğuk keten tohumu yağı(veya soğuk sıkım organik zeytinyağı)
6 adet çiğ badem
 
Yapılışı:
 
Havuçların ve elmanın suyunu sıkın. Blenderda avokado, taze zencefil, elma ve havuç suyu, keten tohumu yağı ve baharatlar ile birlikte karıştırın. Çiğ bademlerle servis edin.
 
Afiyet olsun.

ETİKETLER: YEMEK TARİFİ , GURME , VOGUE GURME