21 Aralık 2020

Evinizi 4 Adımda Yılbaşına Hazırlayın

YAZI: HAZAL BAYAT

Yeni seneye uygun renkler ve bolca ışıkla yapılan dekorasyonun aralık ayının sonuna doğru hissettiğimiz umut, neşe ve heyecanda yadsınamaz bir payı var. Şimdi evinizi toparlayın ve her zaman kullandığınız aksesuarları kaldırarak yeni yıl ruhuna yer açın: İşte 4 adımda evinizi yılbaşına hazırlamanın yolu.

1- Klasiklerle başlayın

yılbaşıFotoğraf: Getty Images

Ağaç süsleme geleneği, karanlığın arttığı ve yıldızların görünmediği gecelerde solmayan ağaçları süsleyerek yaşamı kutlayan Pagan geleneklerine kadar gidiyor. Dolayısıyla ağaç süsleme ihtiyacımıza içgüdüsel demek yanlış olmaz. Karanlıkta ışıl ışıl parlayarak umut aşılayan bu gelenekten vazgeçmemek için ilk adım salonunuzda ağaca yer açmak.

Burada önemli olan yılbaşı ağacınızı evinizin atmosferine uygun seçip uygun süslemek. Belki çam ağacı yerine farklı bir figür, yeşil yerine yenilikçi bir renk, tepe yıldızı yerine yepyeni bir son dokunuş yapabilirsiniz. Tıpkı yılbaşı ağacı gibi şömine üzerine asılan çorap ya da etrafı saran ışıklar konusunda da yenilikçi olmakta sorun yok. Ortak amaç belli: Gecenin karanlığında yıldızları ve aydınlığı hatırlamak.

2-Diğer odalar da plana dahil

yılbaşı-dekorasyonuFotoğraf: Getty Images

Yılbaşı ruhunu salonunuzun dekorasyonuyla sınırlı tutmayın. Yılda bir gelen ve bir sonraki seneye neşeyle geçmenizi sağlayacak dönemin hakkını verin: Mutfağınıza, sofranıza, yatak odanıza; hatta banyonuza ve giydiklerinize yılbaşının renk ve figürlerini ekleyin.

Banyoda, her zaman kullandığınız ürünlerin yanına bir kar küresi iliştirin ya da nevresim seçiminde kırmızı ve yeşilin hakimiyetindeki desenlere şans verin. Evin her yanına yayılan yılbaşı ruhunun size hissettirdikleri çok daha yoğun olacak.

3-En önemli kural, aydınlatma

yılbaşı-dekorasyonuFotoğraf: Getty Images

Yılbaşı vitrinleri, ağaçlar ya da sokaklar... Yılbaşı dendiğinde hiçbir yerden eksik olmayan kesinlikle kışın karanlığını aydınlatan renkli ışıklar. Üstelik ev gibi korunaklı alanlarda renkli yılbaşı ışıklarını çok daha sıcak ve dekoratif bir alternatifle besleyebilirsiniz: mumlarla. Özellikle evinizin ambiyansına uygun koku seçenekleriyle mumlar, yılbaşı dekorasyonu için vazgeçilmez konumda. Her renk ve siluete bürünebilmeleri, onları her evin her odasına uygun hale getiriyor. 

4-Tüm duyulara

yılbaşı-dekorasyonuFotoğraf: Getty Images

Yılbaşına özgü figürler, renkler ve aydınlatmalar bu özel günlerin ruhunu yakalamanız için yeterli gelmeyebilir. Daha fazlasına her zaman yer var. Biraz müzik, belki bir film ve bolca atıştırmalık yılbaşı ruhunun evinizin dört yanını sarmasına yardımcı olacak.

Evde geçirdiğiniz vakti daha özel hale getirecek atıştırmalıkları şeker hamuru ve gıda boyasıyla hazırlayabilir; veya yılbaşına özgü koku ve renklere sahip tarifler deneyebilirsiniz. Yemekle aranız yok mu? Yalnızca tarçın ve sahlep gibi kışı anımsatan kokuları mutfakta bulundurmanız dahi duyularınızı besleyebilir.

ETİKETLER: YILBAŞI AĞACI , YILBAŞI PARTİSİ , YILBAŞI DEKORASYONU , EV DEKORASYONU , EV DEKORU , DEKORASYON