03 Aralık 2020

Evdeki Çalışma Ortamınızı Sığınağa Dönüştürün

YAZI: HAZAL BAYAT

home-officeFotoğraf: Horst P. Horst/Conde Nast via Getty Images

Dekorasyon hamleleri, ortamı kişiselleştiren dokunuşlar, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak kurallar: Üçü bir araya geldiğinde evden çalışmak aslında hiç de fena bir fikir değil. İşte evdeki çalışma ortamınızı kişisel bir sığınak haline getirmenizi sağlayacak ipuçları.

İşe ışıkla başlayın

Evdeki çalışma ortamınızı ofisinizdeki beyaz, soğuk ışıkla aydınlatmak zorunda değilsiniz. Çalışma ortamlarında beyaz ışığın tercih edilmesinin sebebi verimliliği artırmak olabilir; yine de evde yalnız çalışıp bunca zorlukla baş ederken sıcak bir ışıktan yardım almaktan zarar gelmez. Ampullerinizi kaliteli, yumuşak ve daha sıcak olanlarla değiştirin.

Rahatlığınızdan asla taviz vermeyin

Üzerinizde sizi yormayan, hafif kıyafetler varken de rahat edebileceğiniz sıcaklığın işleri ne kadar kolaylaştırdığına inanamayacaksınız. Aydınlatmayı doğru yapıp optimum sıcaklığı yakaladıktan sonra iş temizlik ve düzene geliyor. Daha önce şarj aleti tutacağı gibi organizerlere ihtiyaç duymamış olabilirsiniz; ama hepsinin zamanı geldi. Kaostan ve toksik etkenlerden uzak bir oda, verimliliğinizi artıracak. Çalıştığınız ortamı sık sık havalandırmayı, odadaki hava hareketliliğini sağlamayı da ihmal etmeyin.

Renklerin gücü

Çalışma odanızı çevreleyen dört duvarı hafife almayın. Renkler, duygularımız üzerinde olduğu gibi odaklanma ve verimliliğimiz üzerinde de etkili. Herkesin verimliliğini artıracak tek bir renk olduğunu söylemek ise doğru değil; hangi renk sizi çalışma ortamına çekiyorsa, o renk doğru renktir. Belki düz duvar boyası yerine gözü yormayan desenlere sahip bir duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz. "Duvarları değiştirecek zamanım yok" diyorsanız, odanın ambiyansını bir sanat eseriyle değiştirin. Çok çalışıyorsunuz, bunu hak ettiniz.

Sığınağınızı kişiselleştirin

Verimli bir çalışma ortamı oluşturduktan sonra sıra o çalışma ortamını kendinize ait hale getirmeye geliyor. Not almak için havalı bir defter ve kalem, harika kokulu mumlar, çiçekler, yeşillikler... Odanıza katabileceğiniz küçücük bir yenilik bile çalışma kalitenizi artıracak. Mum ya da tütsünüzü yakın, çiçeklerinizi sulayın, yapacaklarınızı not alın: Gününüzün çok daha iyi geçtiğini göreceksiniz.

Kuralları siz koyun

Evden çalışmak saat sınırı olmaksızın çalışmak anlamına gelmiyor. Çalışma odanızı ofisiniz, mutfak ya da balkonunuzu öğle yemeğini yediğiniz restoran, oturma odanızı ise ortak alan olarak hayal edin ve ofiste bilgisayar başında yemek yemeyi alışkanlık haline getirmeyin! Mesai saati bitiminde çalışma ortamınızdan ayrılmayı da ihmal etmemelisiniz.

Hatırlatıcılardan zarar gelmez

Dekor olarak kullandığınız sevimli duvar takviminiz, severek satın aldığınız post-it'ler, su içmenizi hatırlatarak dehidrasyona engel olan su şişeniz... Hatırlatıcılar sorumluluklarınızı o kadar hafifletecek ki, kendiniz için geriye çok daha fazla zaman kalacak.

ETİKETLER: HOME OFFİCE , HOME-OFFİCE , EVDEN ÇALIŞMA , EV DEKORASYONU , DEKORASYON , UZAKTAN ÇALIŞMA