20 Şubat 2012

Et ince bir iştir

YAZI: ZEYNEP BALKANOĞLU

Genelde et yemekleri yapanlar etin sertliğinden şikayet ederler. Güvenilir bir kasabınız varsa bu durum değişiklik gösterir. İyi bir et aldıysanız, bu durumda sert olmasının tek sebebi yanlış pişirilmiş olmasıdır.!..!

Mesela bonfile sadece birkaç dakika pişirilirse yumuşak olur. Eğer sulanır ve fazla pişerse sert olur. Kontrafile ise tam aksi. Kontrafile cinsinden sert ve tok yapılı etler uzun süre pişmelidir ki yumuşasınlar. Tıpkı saunaya girmiş biri gibi yavaş yavaş orta ısıda gevşer kasları.

 

Ben size iki çeşit et öneriyorum. Eğer vaktiniz varsa iyi bir straganof için kontrafile tercih edin. Böylece sos, etin lezzetiyle daha iyi bir harmoni yakalayacaktır. Ancak zamanınız yoksa bonfileyi tercih edin. Hem yumuşaklılığı hem de lezzetiyle size yardımcı olacaktır.

Gerekli malzemeler:

300 gr. ince dilimlenmiş kontrafile veya bonfile

6 adet crimini veya kültür mantarı

Yarım bardak şarap (Mümkünse Cabarnet Sauvignon. Lütfen iyi şarap kullanın)

1 kaşık dijon hardalı

1 paket krema

1 yemek kaşığı un

Yarım beyaz soğan

1 diş sarımsak

1 çay kaşığı şeker

1 kaşık tereyağı

2 yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber

 

Hazırlanışı:

Öncelikle etleri unlayın ve kızgın sıvı yağda kavurun. Dikkatli olun, yanmasını değil, kızarmasını istiyoruz. Yanacağından korkup altını kısarsanız suyunu salar ve başarısız olur. Kısacası takipte olun.

Etler kahverengi olunca yağdan alın ve bir tabağa aktarın. Mevcut yağı kullanarak soğanı şekerle bir süre kavurun. Sarımsakla doğranmış mantarları da ilave edip bir süre daha kavurun.

Şarabı, hardalı, kavurduğunuz eti ve tuzla karabiberini ilave edin. Bir miktar su ve tereyağını da ekleyip kapağını kapatıp yaklaşık bir saat kısık ateşte pişirin.

Çatalı saplayarak etlerin yumuşaklığını kontrol edin. Eğer rahatlıkla etten ayrılıyorsa pişmiş demektir. En son kremayı da ilave edip 10 dakika daha sos istediğiniz kıvama gelene kadar pişirin ve servis edin.

Straganof'ta normalde turşu da kullanılır. Ben turşusuz tercih edenlerdenim. Dilerseniz, kremayı ilave ederken ince doğranmış iki adet kornişon turşusu da ekleyebilirsiniz.

Pilav, patates kızartması veya salata üstünde servise hazır. Afiyet olsun.
 

- Zeynep Balkanoğlu (Mia Mensa)

 

 

 

 

ETİKETLER: ESTETİK , YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , ET , STRAGANOF