03 Nisan 2015

Dsquared2’nun Çifte Vizyonu

Dean ve Dan Caten, modanın dinamik enerjisini, dayanılmaz İtalyan feminenliğini ve yaratım dünyasının her rengini Dsquared2 markasıyla buluşturan çifte vizyonlu ikizler. 1964’de, Toronto’da 9 çocuklu Kanadalı bir annenin, İtalyan bir babanın ikizleri olarak dünyaya geliyorlar. Kaynakçı babalarının Kanada’ya göç etmesiyle Catenacci soyismi Caten’a dönüşüyor. Orta halli kalabalık bir ailede yetişmek, çok sesli bir koroyu andırıyor. Farklı renkteki seslerden beslenmenin zenginliğini çocuk yaşta keşfeden Dean ve Dan, biriktirdikleri çeşitliliği tasarıma dönüştürmeyi New York’ta Marc Jacobs, Tom Ford gibi moda dahilerini yaratan, Parsons The New School for Design'da aldıkları eğitimle gerçekleştiriyorlar.
 
                                               Fotoğraf: Instagram/Dsquared2
 
Parsons’ta öğrendikleri en önemli felsefe: modayla yaşamak, uyumak, beslenmek ve nefes almak. 1986’da ilk kadın giyim koleksiyonları DeanDan’ı yaratarak başlayan profesyonel tasarım kariyerleri, İtalya’ya yerleştikten sonra Diesel’in kreatif direktörlüğünü üstlenmeleriyle, onları ustalık rütbesine bir adım daha yaklaştırıyor. Şov dünyasında, dahi ikizlerin gücüne teslim olanların yelpazesi oldukça geniş. Kanye West, Justin Bieber, George Clooney, Madonna ve Rihanna bu isimlerden sadece bir kaçı.
 
 
                                               Fotoğraf: Instagram/Dsquared2
 
Bugün, Dean ve Dan Caten’in kurdukları Dsquared2 markası sektörün atardamalarından. 2007 yılında Milano’da açtıkları ilk mağaza, New York ve Los Angeles’ın ardından şimdi de Londra’da. 700 metrekarelik mağaza, Dean ve Dan Caten’in en büyük yaratım sarayı olma özelliği taşıyor. Sebebi de artık Londra’da yaşamaları. Tasarımların renklerinde, desenlerinde kaybolduğunuz üç katlı mağazanın dekorasyonunda siyah tonlar hakim. Kıyafetlerinde, aksesuarlarında ön plana çıkardıkları şölen havası, siyahın ağırlığıyla dengelenmiş. Bu mağaza aynı zamanda 50. yaşlarını kutlayan ikizlerin olgunluk dönemlerini de yansıtıyor.  
 
 
Başarılarının sırrı kesinlikle çifte vizyonlarında gizli. Onlar tek yumurta ikizleri. Beraber üretmenin, düşünmenin, hissetmenin yanı sıra hala aynı yatağı paylaşıyorlar. Sadece kendi tasarımlarını giyen ikizler, bu yöntemle objektif bir eleştiri mekanizması geliştirmiş. Eksilerini de, artılarını da kendileri keşfederek moda dünyasının nabzını yoklamakta her zaman daha öndeler.
 
 
 
 
İnan Kırdemir

 

 

ETİKETLER: MARC JACOBS , DİESEL , MADONNA , TOM FORD , DSQUARED2 , LONDRA , DSQURED , DEAN VE DAN CATEN , KANADA , MİLANO , MODA