25 Haziran 2010

Dijital çağın modası

YAZI:

'Moda insanın kendine yakışanı giymesidir' önermesinden uzaklaşıp 'moda, çağı yakalamaktır' diyen moda tasarımcıları için yeni gözde aksesuar ne bir ayakkabı ne bir çanta ne de mücevher. Tasarımcılar gözünü iPad'e ve e-reader adı verilen dijital yayınlara dikti.!..! 

 

Sondan başlayacak olursak, Salvatore Ferragamo bugün yeni iPad case (kılıf) tasarımlarını sundu. Deri detaylı bej ve turuncu kanvas kılıflar bu ay sonunda tüm dünya çağındaki Ferragamo butiklerinde satılmaya başlanacak. Kılıfların fiyatı 290-390 Dolar olarak belirlenmiş.

 

Ferragamo, bu parkurda ilk değil. Kendisinden önce kuyuya atlayan beyaz tavşan Gucci. Markanın kreatif direktörü Frida Giannini ve ekibinin, alıştığımız G monogramlı desenlerini kullanarak yarattığı Gucci kılıfların dört farklı versiyonu bulunuyor: Siyah deri, bej monogramlı kanvas, kauçuk ve dokuma. 15 Haziran'da satışa çıkan kılıfın fiyatı 230 Dolar.

Ekim ayında leylak, haki ve mavi renkli verisyonları geliyor. Sevgililer Günü için de kırmızısı yolda.

 

Bryanboy'a çanta yapan Marc Jacobs'ın, Louis Vuitton için iPad kılıfı yapmadan durması beklenemez elbette. Louis Vuitton monogramlı kılıfın yanı sıra bir de siyah deri, damalı versiyonu bulunuyor.


Sınırları çok zorlamadan yetinmek isteyenler için de daha klasik kılıf modelleri iLuv'dan geldi. Üstelik daha ekonomik. Sportif tarzdaki kılıflar 19 Dolar'dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

 

Sadece iPad değil, e-reader'lar, yaniyeni okuma platformları için de kılıflar tasarlanıyor. Diane von Furstenberg, Amazon.com'un dijital kitap okuyucusu Kindle için dört farklı kılıf tasarladı. Kanvas modelleri 65 Dolar'dan satılan kılıfların deri versiyonları için fiyat 165 Dolar'a çıkıyor. DvF tutkunları kaçırmamalı.

"Amazon'un Kindle'ı varsa, bizim de Nook'umuz var," diyen Barnes&Noble da bir dizi tasarımcıyla kılıf çalışması yaptı. Kate Spade (üstte) ve Elie Tahari gibi isimlerle çıktı yola.

 

Derken Nook için Jonathan Adler'den de bir tasarım(üstte) geldi. Nook'lar renkli dokunmatik ekranları ve 1500 kadar kitap, dergi, gazeteyi belleğinde tutabilme özellikleriyle tanınıyor. Ve oldukça dayanıklılar. Ama yine de koruma kalkanı şart. Nook kılıflarının fiyatları ortalama 85-125 Dolar arasında.


Dijital çağın gereklerini yakalamak isteyen tasarımcılar sadece tasarımlarıyla değil, iletişim stratejileriyle de bu platformlarda yerini alıyor. Çeşitli aplikasyonlar aracılığıyla iPhone'lara giren modaevleri ve tasarımcıları şimdi de iPad'lerdeki yerini alıyor.

Gilt Groupe alışverişi kolaylaştırmak için aplikasyon üretirken, GAP 1969 da jean'lerinizi nasıl kombine edebileceğinize dair fikirler dağıtıyor iPad üzerinden. Sokak stilinin hafiyesi The Sartorialist de en yeni görünümleri yine iPad üzerinden paylaşıyor.

Paniğe gerek yok. Modanın değişkenliğine zaten kanaat getirmişseniz, nefesinizi tutup bir yerinden dalmanız gerekiyor.

 

-Barış Çakmakçı

 


 

 İlgili Başlıklar