14 Kasım 2014

Çikolatalı Tofu Tart

YAZI: BELKIS BOYACIGİLLER VE ÖZGE ŞEN

Sıkça duyduğumuz bir diyalogla başlayalım:
 
- Tofu sever misiniz?
Tofu mu? Hani şu tadı tuzu olmayan, neye yaradığını hiç anlamadığım, nasıl kullanıldığını da bilmediğim şu garip beyaz şey mi? ‘Gereksiz birşey! 

Mutfağımıza kattığı zenginlik bakımından velinimetimiz tofu ile ilgili bir yazı hazırladık bu hafta.

Bir çoğumuz  tofuyu ilk olarak Japon mutfağındaki miso çorbasıyla tatmışızdır. Bunun dışında da genelde Asya mutfağında vokta hazırlanan yemeklerde ya da köri soslu tariflerde cok sık kullanılan bir içerik olduğuna hepimiz aşinayızdır, bu nedenle de hep Asya mutfağıyla özdeşleşmiştir. Doğu mutfağının peyniri olarak kabul edilen tofu son yıllarda Batı mutfağında da çok çeşitli amaçlar için kullanılmaya başladığından beri, bize göre mutfağa farklı bir keyif kattı. Mutfakta sağladığı işlevler bakımından onu peynir yerine yumurta alternatifi olarak adlandırmak daha doğru olacaktır kanısındayız.

NYU Beslenme bölümü master öğrencisi ve Bi Nevi’nin sağlık ve beslenme danışmanı Esen Boyacıgiller’in ifade ettiği gibi “Tofu çok zengin bir bitkisel protein kaynağı. 8 temel amino asiti de içermesine ilave olarak kalsiyum ve demir içeriği bakımından da oldukça zengin. Tofunun içeriğinde bulunan soya nedeniyle oluşan önyargıya karşılık, yapılan araştırmaların bir çoğu bizi kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruduğunu göstermiştir.” Soyanın koruyucu bu özelliğinden faydalanabilmek icin kesinlikle GDOsuz ve mümkün olan en az şekilde işlenmiş şekliyle haftada birkaç kez tüketilmesi önerilmektedir.

Tofuyu yemeklerinizde nasıl kullanabileceğinize geçmeden önce çeşitleri ve Türkiye’de bulabileceğiniz markalardan bahsetmemizde fayda var. Yumuşak ve sert olarak temelde iki çeşit tofu bulunuyor. Everfresh, Erasoy ve Veggy gibi yerli üreticiler, yüksek protein içeren, daha çok ana yemeklerinizde kullanabileceğiniz tipte sert tofu üretiyorlar. Daha tuzlu olan bu tipteki tofunun tuz oranını azaltmak için, içme suyuyla duruladıktan sonra kağıt peçeteye sararak bir akşam bekletebilirsiniz. Aynen et ve tavuk marinasyonunda yapıldığı gibi pişirmeden önce yağ ve çeşitli baharatlarla marine etmeniz, tofunuzun daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Bizim önerimiz marinasyon: susam yağı, yerfıstığı ezmesi, zencefil, sarmısak, tamari (glütensiz soya sosu). Bu şekilde marine edilip pişirilen sert tofu, pad thai ya da vokta pişirilen sebzelerle çok yakışan bir ana yemek içeriği. İstanbul’da sert tofuyu Vegan Dükkan, Organik Dükkan Bebek, ya da City Farm gibi organik dükkanlardan bulmanız mümkün.

İngilizce kelime anlamı ‘ipeksi (silken)’ olan yumuşak tofunun ise kıvamı daha kremamsı ve daha az tuzlu. Bu çeşit tofuyu Clearspring ya da Mori-Nu markalarıyla Santral şarküteri, Şütte, Macrocenter ya da Migros mağazalarında bulabilirsiniz. Yumuşak tofuyu dip soslar, tatlı ve tartlar, salata ve makarna soslarında yaratıcı şekillerde kullanabilirsiniz. Blender’da çok az sıvıyağ ile karıştırarak kendi vegan mayonezinizi bile hazırlamanız mümkün.

Kullandıkça sizin de aynı fikirde olacağınıza inanıyoruz: Tofu, bitkisel bazlı beslenme mutfağında yaratıcılığın sınırlarını genişleten, bizim deyimimizle “mucizevi" bir içerik.Yarattıkça da farkediliyor ki: tofu o kadar da ‘Gereksiz birşey!’ değilmiş.
 
 

 
Çikolatalı Tofu Tart
 
İçinde tofu olduğunu misafirlerinize söylemezseniz anlamaları mümkün olmaz!
 
Süper sağlıklı ve lezzetli bir tarif!
10-12 dilim için.

Zemin:
1 su bardağı hindistan ceviz tozu
2 su bardağı çiğ ceviz
4  çorba kaşığı hindistan ceviz yağı
4 tatlı kaşığı toz esmer seker ya da coconut palm sugar
2 çorba kaşığı agave şurubu ya da hurma şurubu
1 çay kaşığı tuz

Hepsini robotta çekin, toz kıvamına geldiğinde Springform kek kabınıza toz karışımı dökün ve ellerinizle iyice bastırın zemin karışımı. Sonra en az 10 dakika buzluğa atın, iyice yapışsın zemin. O sırada Tart’ ın içini hazırlayabilirsiniz.

Tart içi:
2 kutu Clearspring Organic ya da Mori-Nu ipeksi tofu
4 tatlı kaşığı agave şurubu ya da hurma şurubu
1 tatlı kaşığı vanilya özü
1 paket 250 gr bitter çikolata

Önce tofuyu robot’un ya da blender’in içine atin. Bir kaç kez cekin. Ondan sonra bain marie usulu ya da mikrodalgada çikolatayı eritin. Eridikten sonra tofuyle birlikte karıştırın. 1 dakika çekin. Ondan sonra diğer malzemeleri ekleyin ve tekrar çekin karışımı. Pürüsüz bir kıvama gelince karışım, kek kabın içine dökebilirsiniz. Sonra 4-5 saat buzdolabinda beklettikten sonra yemek için hazırdır.
 
Afiyet Olsun.

ETİKETLER: Bİ NEVİ , VOGUE GURME , TOFU , GURME