08 Ekim 2012

"Chloe"sel tavırlar

Chloe bu yıl 60’ıncı doğumgününü kutluyor. Moda dünyası retrospektifsiz yıldönümüne yıldönümü demez malum. İşte bu yüzden geçtiğimiz hafta Paris Moda Haftası sırasında Palais de Tokyo’da açılan "Chloé.Attitudes" sergisi de efsane modaevine adanan ilk sergi olarak hedefi on ikiden vurdu.

 


Serginin küratörü Judith Clark (kendisi aynı zamanda sıkı bir aktivist) Helmut Newton, Guy Bourdin, Jeanloup Sieff gibi isimlerin fotoğrafları, 1958-1985 yılları arasından eskizler ve elbette tasarımlar eşliğinde 1952’den bu yana Fransız modaevinin en iyi ‘an’larına ışık tutmuş.

 

Sergiyi gezerken Chloe’nin hep ne kadar hazırcevap olduğunu anlıyorsunuz. Dönemin ruhu neyse ona verecek bir cevabı var ve hep çok esprili. Üstelik kreatif direktörleri değişse de aynı ruhu yıllardır korumayı başarmış.

 

Markanın şimdilerde 91 yaşında olan kurucusu Gaby Aghion da bunun en iyi kanıtı. Sergilenen 70 parça içinde Gérard Pipart, Martine Sitbon, Stella McCartney, Phoebe Philo gibi tasarımcıların marka için hazırladığı tasarımlar var. Tabii her şeye rağmen serginin kilit noktalarını Karl Lagerfeld tasarımlarının oluşturduğunu da itiraf etmek gerek.

 


Şunu da eklemeden geçmeyelim; koleksiyonlardan seçilen tasarımlar kronolojik değil tematik bir sırayla sergileniyor. Belki de sebebi Chloe’nin dünüyle de yarınıyla da hep hayatımızın içinde yer alıyor olmasıdır.

 

 

18 Kasım’a kadar ziyaret edilebilir.

ETİKETLER: SERGİ