19 Aralık 2015

Carrey Mulligan Skylight ile İstanbul'da

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Tiyatronun, içinde barındırdığı ‘direkt temas’ öğesi ile hem izleyiciler hem de aktörler nezdinde özel bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Oyuncular, seyircininin ‘o an orada’ kendilerine verdiği enerjiden, beraber yaratılan etkileşimden ayrı bir haz duyduklarını söylerler. Zira aynı durum seyirci için de geçerlidir, izlediği şey hemen yakınında ve dokunabileceği uzaklıktadır, oyuncunun nefesine kadar duyabilir kimi zamanlarda.

İKSV tiyatro oyununun sahip olduğu şahsına münhasır enerjiyi Londra’nın en iyi sahnelerinden İstanbul'un beyaz perdesine getiriyor. Salon seyircileri ise Londra’daki seyircinin motivasyonu ile oynanmış o oyunu izleyebileceği ve kameraya hapsedilmiş enerjiyi hissedebileceği için çok şanslı. Birçok farklı açıyı dahil ederek yapılan profesyonel kurgu ve Carrey Mulligan’ın nefes alışlarını bile hissedebilmeniz ise cabası. Londra’da olup da her zaman o kadar iyi bir koltuktan oyun izleme şansı zor gibi gözüküyor- tabii bilet bulup oyuna gidebilme aşamasını geçebilmişseniz.  Ki kamera oyunu çok iyi bir şekilde takip ettiğinden çekimi birçok farklı koltuğun açısından ve de bazen hiçbir koltuğun göremeyeceği kadar yakına girerek yapıyor. Yani bazı durumlarda Broadway'deki en iyi koltuktan daha iyi bir görüntüye sahipsiniz. Kim bilir belki de bu ortaklık yeni bir deneyim ve de trendin ilk tohumlarıdır; sinemada tiyatro.

carrey-mulligan

Hikaye soğuk ve karanlık bir Londra akşamında geçiyor. Kendi hâlinde bir hayat süren öğretmen Kyra Hollis’in beklenmedik bir misafiri var: eski sevgilisi; karısını bir süre önce kaybeden başarılı ve karizmatik restoran işletmecisi Tom Sergeant. İngilizlere özgü karanlık bir mizahla bezeli bu dramda saatler ilerlerken ortak tutkular ve karşıt ideolojiler çarpışıyor. Bill Nighy (Love Actually, The Best Exotic Marigold Hotel) ve Carey Mulligan (The Great Gatsby, An Education) ile Tony ödüllü bir West End yapımı. Oyun İngilizce ve Türkçe altyazılı.

10, 24, 17, 24 Ocak 2016 tarihlerinde saat 15:00’de National Theatre Live işbirliği ve Oyun Salonu kapsamında İstanbul Salon İKSV'de

ETİKETLER: CAREY MULLİGAN , SKYLİGHT , TİYATRO